Pomoč:Vsebina

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

In kako enostavno je vse skupaj?

Iskanje

  • Če iščete vsebino, iskano besedo vnesete v polje Iskanje na levem delu strani. Gumb Pojdi na išče samo po naslovih strani, gumb Iskanje pa tudi po vsebini. Če kliknete na Iskanje, se pod rezultati iskanja pojavi še okno z naprednim iskanjem (Advanced Search), kjer lahko izbirate, po katerih delih (imenskih prostorih) boste iskali.
  • Pri iskanju vsebine si lahko pomagate tudi s kazali kategorij na spodnjem delu Glavne strani.

Urejanje

Urejate lahko samo tiste stani, na katerih imate nastavljene pravice za urejanje. Zunanji obiskovalci jih imajo zaenkrat malo. Postopek pa je povsem enostaven:

  • Če želite vsebino na katerikoli strani komentirati, enostavno na vrhu strani kliknete na zavihek Uredite stran in že lahko dodajate ali urejate besedilo, podobno kot to počnete vsak dan z urejevalnikom besedila, npr. Microsoft Wordom.
  • Urejanje lahko poteka na več načinov:
    • z osnovnim urejevalnikom,
    • z naprednim urejevalnikom (Enable/disable Rich Editor)
    • ali kot osnovno wiki besedilo (Wikitext).

Orodna vrstica osnovnega in naprednega urejevalnika ima podobno orodno vrstico kot drugi urejevalniki besedila, zavedajte pa se, da je to še vedno splet in da smo z možnostmi oblikovanja omejeni.

  • Če isto stran sočasno urejata dva uporabnika, potem tisti, ki stran shrani zadnji, dobi opozorilo, da je bila stran medtem že spremenjena in shranjena in mora svoje spremembe vstaviti na novo, pri čemer si pomaga z nekakšnim pregledovalnikom sprememb in različic strani.
  • Vsaka predhodna stran se shrani v arhiv, tako da lahko kadarkoli razveljavimo spremembe (uporabnik mora imeti ustrezne pravice) in povrnemo vsebino v prejšnje stanje, če je to zahtevano. Poglejte si zavihek Zgodovina strani.

  • Kdor še ni opazil: ko se pomikate po straneh, se v zgornjem delu kaže sled ali, kot se reče, "drobtinice" (Breadcrumbs). Koristna stvar ...

Komentiranje

Če želite vsebino na katerikoli strani komentirati:

  • enostavno na vrhu strani kliknete na zavihek Pogovor in potem na Uredite stran in že lahko dodajate ali urejate besedilo, podobno kot to počnete vsak dan z urejevalnikom besedila, npr. Microsoft Wordom.
  • Čim manj brišite, raje dopolnite ali komentirajte.
  • Svoje komentarje lahko podate tudi preko povezav Dodajte svoj komentar ali Komentiraj, ki se pojavljata ponekod na straneh. Za začetek lahko kliknite na povezavo na "Peskovnik", kjer lahko po mili volji preizkušat<span id="fck_dom_range_temp_1251455689328_536" />e, pišete in se igrate, da osvojite delo v Wikiju.
  • Če želite, da ljudje lažje komentirajo, kar napište, lahko na poljubno mesto na strani dodate
<comments /> in pojavilo se bo tole:
Loading comments...

Da ne pozabim, to lahko vnesete samo v Wikitext načinu urejanja ...
Ko uporabnik to klikne, se mu odpre obrazec, v katerem je že ime, pod katerim je prijavljen, polje za neobvezen vnos imena strani in polje za komentar. Tako pridete hitreje do komentarja, ki ga drugače naredite neposredno preko urejanja strani Pogovor.


Kreiranje strani

Novo stran ustvarimo tako, da ime te bodoče strani strani vnesemo v polje iskanja in kliknemo Pojdi na (npr. vnesemo Zakon o državni upravi in kliknemo Pojdi na). Ker strani z imenom, ki je bil podan v iskalnem polju, ni v Wikiju, dobite sporočilo

Stran z naslovom "tisto-kar-smo-vnesli-v-iskalno-polje" ne obstaja. Lahko jo ustvarite.

(npr. Stran z naslovom Zakon o državni upravine obstaja. Lahko jo ustvarite.)

Preko povezave jo ustvarite (rdeča barva povezave ponavadi pomeni skok na ustvarjenje nove strani) nato lahko izdelate novo stran, ki jo nato lahko uredite in shranite.

Imenski prostori

Wiki je razdeljen na imenske prostore, nekakšne vrtičke, z namenom dodeljevanja različnih pravic različnim uporabnikom v posameznih prostorih (npr. nekateri na določenem vrtičku lahko samo okopavajo, drugi tudi sejejo in žanjejo). V te imenske prostore so potem razporejeni članki. Poleg osnovenga imenskega prostora Osnovni (Main) so že postavljeni imenski prostori še Kategorija (Category), Pomoč (Help), Predloga (Templates) itd. V katerem imenskem prostoru je članek, ki ga trenutno gledate, lahko vidite v naslovni vrstici brskalnika za besedo ?title= . Naziv imenskega prostora je ločen od imena strani z dvopičjem. Tale članek je npr. v kategoriji Pomoč.




http://www.fu.uni-lj.si/mediawiki/index.php?title=Pomoč:Vsebina .

Primer iz prakse v Upravni svetovalnici

Poseben imenski prostor za primere je Izvirnik, namenjen primerom iz prakse, torej vprašanjem in odgovorom, ki jih pripravljajo uredniki.

  • Kadar želimo ustvariti novo stran v natančno določenem imenskem prostoru, v iskalno vrstico vnesemo Ime-imenskega-prostora:Ime strani (npr. Izvirnik:Konec postopka) in kliknemo Pojdi na. Pokaže se opozorilo, da strani s tem imenom še ni, zato jo preko klika na povezavo jo ustvarite ustvarimo (v tem imenskem prostoru, tj. UUPCase).

Nato vsebino uredimo in shranimo.

Drugo

Kategorizacija

Večina strani mora biti postavljena v neko kategorijo, in sicer v končno (npr. ne v E-poslovanje ali Upravljanje z e-dokumenti, temveč v končno kategorijo Interno poslovanje), kar pomeni boljšo strukturiranost celotne vsebine in lažjo navigacijo. Struktura kategorij je drevesna, stran lahko spada v največ dve kategoriji.

Imena kategorij najlažje vidite na prvi strani, kjer so prikazana v obliki kazal. Seznam kategorij lahko poiščete tudi preko Posebnih strani - Kategorije.

Za določanje kategorij je uporabljen poseben dodatek - poseben okvir Categories na koncu strani za urejanje v okviru CATEGORY ASSIGNMENT. Ko neko stran urejate, na dnu strani urejanja opazite okvir z imenom Categories.

  • V vnosno vrstico Categories: vtipkate prvo črko imena kategorije in pod vnosnim poljem se prikaže nabor že obstoječih kategorij, med katerimi lahko izbirate.
  • Več kategorij ločite s podpičjem, vendar ne dodajajte članku več kot dve kategoriji.
  • Vedno določite kategorijo najnižjega nivoja (če gre za članek o banani, ga uvrstite v kategorijo sadje, ne v kategorijo hrana, saj sadje samo že spada pod hrano).


Predloge

Predloge so pripravljene za različne namene, njihov nabor pa se bo še večal.

Če želite vključiti predlogo na svojo stran (kopirati vsebino predloge na svojo stran), to lahko naredite tako da:

  • v urejevalniku v dvojnih zavitih oklepajih napišete ukaz za vključevanje predloge




{{subst:ime-predloge}} in shranite stran.


Kadar želite povezati vašo stran z vsebino predloge neposredno, tj. da se vsebina predloge prenese na vašo stran v trenutku prikazovanja v brskalniku uporabnika, potem lahko uporabite dva načina:

  • v naprednem urejevalniku Rich Editor v orodni vrstici uporabite ikono Templatebutton.gif, na zavikhu Manual pa dobite seznam predlog;
  • ali pa v urejevalniku v dvojnih zavitih oklepajih napišete ukaz za povezovanje predloge.




{{ime-predloge}} in shranite stran.


Povezave

Ločimo 2 glavni vrsti povezav:

  • povezave na strani - članke v Wikiju
  • povezave na katerokoli drugo spletno stran.

Če želite ustvariti povezavo na nek določen članek v Wikiju, lahko uporabite dva načina:

  • ob urejanju strani vklopite nadgrajeni urejevalnik (Enable Rich Editor, če še ni) in v prikazani orodni vrstici uporabite gumb Linkbutton.gif. Ko tipkate naslov, se vam namreč prikazuje izbor možnih povezav, to "predlaganje" pa žal ne deluje vedno;
  • ali pa v Wikitext načinu urejanja besedilo z naslovom strani, na katero ustvarjate povezavo, postavite v dvojne oglate oklepaje, takole (pozor - samo ime strani, nobenih http:// ...):


[[ime strani]] ali [[imenski prostor:ime strani]] ali [[imenski prostor:ime strani#ime poglavja]].
Če želite ustvariti povezavo z drugačno prikazano besedo (npr. imate besedo v drugačnem sklonu), daste besedilo v dvojne oglate oklepaje, dodate navpičnico (ALT+W) in izpisano besedilo, ki naj bo vidno. Vpišete takole:
[[Zak:ZUP#23. člen|23. člena]] .

POZOR: Kadar delate povezave na člene zakona, je med piko in besedo člen VEDNO presledek. Hkrati je ime člena določeno kot podpodpoglavje in je pred številko člena znak #. (NAROBE: Zak:UUP#15.člen, PRAVILNO: Zak:UUP#15. člen!)

Če želite dodati povezavo na zunanjo spletno stran, zapišete spletni naslov v enojnih oglatih oklepajih, za presledkom pa ime strani, npr.




[http://www.fu.uni-lj.si Fakulteta za upravo] - se vidi takole: Fakulteta za upravo.


Pogovor/ pogovorne strani

Poglejte še: http://sl.wikipedia.org/wiki/Wikipedija:Urejanje_strani.

Vsaka stran v Upravni svetovalnici ima dodano še Pogovorno stran. Namenjene so pogovoru med uporabniki. Prek njih lahko povprašamo za različne informacije o strani, ki jo pregledujemo ali mogoče urejamo. Če želite na pogovorno stran posamezne strani, kliknite na zavihek Pogovor, ki je nameščen v orodni vrstici na vrhu strani. Nazaj na stran z besedilom lahko pridete s klikom na jeziček Članek v isti orodni vrstici.

Za odgovor na komentar sogovornika pred vašim odgovorom dodajte dvopičje (:), ki bo besedilo zamaknilo za nekaj znakov v desno. Za odgovor na odgovor napišite dvojno dvopičje (::). Ob koncu komentarja se je vljudno podpisati, kar naredite tako, da odtipkate




--~~~~ (na tipkovnici tipki ALT in 1 ). Vse naj bi na koncu izgledalo nekako takole:




:::: Hvala za to informacijo! lp, --~~~~ .

Če odpirate novo temo, je priporočljivo, da jo navedete kot novo poglavje z naslovom, saj to poveča preglednost.

Obstaja tudi možnost »dodajanja novega poglavja« na pogovornih straneh tako, da samo kliknete na zavihek z znakom +, po naložitvi strani v zato pripravljeno polje vpišete naslov teme, v spodnje polje pa vaš komentar, pripombo ali vprašanje.

Pogosta vprašanja

Kako uporabim predlogo za vnašanje vprašanja in odgovorov?

Predloga za vnašanje vprašanj in odgovorov se imenuje Predloga:Case. Uporabi se jo podobno kot Predloga:Personal, ki smo se jo naučili uporabiti na uvodnem seminarju. Vsebino seminarja si lahko snamete tukaj. Navodila, kako uporabimo in kasneje uredimo predlogo, pa najdete na strani pomoč.


Kako dodam vrstico z izjavo in povezavo za dodajanje komentarja?

Potrebno je v urejanju članka izklopiti Rich Editor (Disable Rich Editor), se pomakniti na konec besedila in tja prilepiti sledeče besedilo:


<br> ''Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej [[Upravna-svetovalnica:Privacy policy|Politiko zasebnosti]] in [[Upravna-svetovalnica:Splošno zanikanje odgovornosti|zanikanja odgovornosti]].''

== '''Želite podati svoje mnenje:''' ==

<comments />