Plačilo upravne takse za pritožbo na odločbo, ki je takse prosta in za pritožbo na sklep o popravi pomote

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Plačilo upravne takse za pritožbo na odločbo, ki je takse prosta in za pritožbo na sklep o popravi pomote

Datum odgovora: 21. 3. 2014, pregled 21. 12. 2022
Status uporabnika:  uradna oseba, ki vodi upravni postopek

Vprašanje:

V upravnem organu prihaja do različnih postopanj v istih zadevah pri plačilu upravne takse oz. samem navajanju upravne takse v pouku o pravnem sredstvu. Zakon o upravnih taksah določa v III. poglavju – Taksne oprostitve – kdo upravnih taks ne plačuje oz. je oproščen plačila. 28.člen ZUT nadalje določa tudi dokumente in dejanja, ki so oproščeni plačila upravne takse. Za vse odločbe, za katere ni predpisana posebna taksa, in za sklepe, s katerimi se konča postopek, oz. sklepe, ki so izdani na zahtevo stranke in za katere ni predpisana posebna taksa, ZUT v Prilogi – Taksna tarifa – določa, da je za pritožbo oz. ugovor zoper odločbo ali sklep, izdan v upravni zadevi, upravna taksa 14,18 EUR. Nikjer v zakonu pa ni navedeno, da če je odločba takse prosta, kako postopati s plačilom upravne takse za pritožbo na odločbo. Kako torej postopati v primeru, ko je po ZUT odločba takse prosta? Ali je v pouku o pravnem sredstvu potrebno navesti, da je pritožba takse prosta ali da se taksa za pritožbo plača?

223. člen ZUP določa, da je zoper sklep, s katerim se že izdana odločba popravi ali s katerim se zavrne predlog za popravo, dovoljena pritožba. Kako je s plačilom takse za pritožbo?

Odgovor:

Na splošno poznamo več možnosti oprostitve taks:

  • ali po kriteriju zadeve (vsebine)
  • ali načinu vložitve vloge
  • ali po lastnostih vložnika.

V prvem primeru bi v pouk o pravnem sredstvu v vse odločbe zapisali na splošno, da gre za oprostitev plačila takse; v drugih dveh pa ne, ker obstajajo različne možnosti načina vložitve oz. lastnosti vložnikov (na primer pritožbo lahko vloži invalid, društvo v javnem interesu, oseba, ki se šola, itd. ali pa se zoper isti prvostopenjski akt pritoži oseba, ki ni invalid itd.).

V takem primeru se lahko v pouk o pravnem sredstvu zapiše, da se za pritožbo plača taksa kot na splošno pri vseh odločbah, če pa dejansko vloži pritožbo kdo, ki je oproščen plačila upravne takse (npr. invalid), le-te pač ne plača oz. se mu že plačana taksa vrne, kar določa 17. člen Zakona o upravnih taksah (ZUT, Ur. l. RS, št. 8/2000 in novele).

28. člen ZUT v peti točki, določa tudi izrecno, da so taks oproščeni dokumenti in dejanja v postopku za popravo napak v odločbah, drugih listinah in uradnih evidencah, kar velja tudi za sklep o popravku po 223. členu ZUP. Glede plačila upravne takse pri pritožbi zoper sklep, s katerim se izdana odločba popravi, velja, da je zato pritožba oproščena plačila takse zaradi vsebine zadeve (glej zgoraj).


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...