Oprostitev obveznosti pri strokovnem izpitu iz upravnega postopka

Zadeva: Oprostitev obveznosti pri strokovnem izpitu iz upravnega postopka

Datum odgovora: 23. 10. 2009

---Izvirnik:Oprostitev obveznosti pri strokovnem izpitu iz upravnega postopka

Ali so diplomanti (npr. Fakultete za upravo), ki so že tekom študija opravili izpit pri predmetu, ki pokriva  ureditev in vsebino splošnega upravnega postopka, oproščeni kakšne obveznosti pri opravljanju strokovnega izpita iz splošnega upravnega postopka?

Strokovni izpit iz splošnega upravnega postopka, ki ga ureja 31. člen ZUP, ima drug namen kot pa predmeti oz. izpiti na dodiplomskih ali podiplomskih programih. Čeprav ima izpit iz upravnega postopka v sklopu študijskih programov fakultet isto vsebino kot strokovni izpit iz ZUP, je bistvena razlika v tem, da na strokovnem izpitu iz ZUP kandidat uporabi svoje teoretično znanje in pravila ZUP na konkretnem primeru tako, da komisijsko preverjeno in samostojno, glede na dan opis dejanskega položaja, sestavi ustrezen akt (glede na stopnjo izobrazbe v štirih ali šestih pedagoških urah) in opravi tudi ustni zagovor (do 45 minut; podrobneje Pravilnik o opravljanju strokovnega izpita iz upravnega postopka, Ur. l. RS, št. 63/03). V sklopu študijskih programov pa se izpit opravlja zgolj v teoretičnem smislu, tj. odgovarja se na zastavljena vprašanja (cca ena ura). Zato morajo diplomanti, ki so v sklopu študija že opravili izpite z vsebino ZUP, prav tako opraviti celoten strokovni izpit kot vsi ostali kandidati.