Obveznost pooblastil predstojnika za opravljanje dejanj v upravnem postopku

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Obveznost pooblastil predstojnika za opravljanje dejanj v upravnem postopku

Datum odgovora: 31. 5. 2009, pregled 8. 1. 2023


Vprašanje:

Oseba A opravlja delo na delovnem mestu referent I (v oddelku za splošne zadeve). Poleg obstoječega dela ji je predstojnik organa z odredbo naložil dodatno delo, tj. izvajanje overitev za listine v določenih postopkih, ki jih sicer vodi drug referent, sodelavec. Po mnenju osebe A je taka ureditev neugodna za stranke, saj morajo te v zvezi s samim postopkom tako komunicirati tako z uradno osebo, ki vodi matične postopke, kot z osebo A, ki na drugi lokaciji izvaja le overitve kot posamične faze v teh postopkih. Prav tako imajo več dela same uradne osebe. Ali je možen ugovor na odredbo predstojnika s strani referenta?

Odgovor:

Predstojnik organa je po splošni zakonodaji, ki ureja delo upravnih organov, odgovoren za zakonito in racionalno organizacijo izvajanja pristojnosti. Posebej lahko predstojnik podeli pooblastila, ki predstavljajo hkrati upravičenje in dolžnost pooblaščenih, da ta pooblastila izvršujejo, po drugem odstavku 9. člena Uredbe o upravnem poslovanju (UUP, Ur. l. RS, št. 9/18 in novele). Določba 30. člena ZUP in povezanih členov določa enako – predstojnik lahko pooblasti posamezno uradno osebo, če ta izpolnjuje pogoje po 31. členu ZUP, za opravljanje katerihkoli posamičnih dejanj v postopku. Z vidika ZUP in UPP torej pooblaščena uradna oseba nima možnosti ugovarjanja podeljenim pooblastilom.

Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...