Obveznost izdaje odločbe, če velja fikcija izdaje negativne ali pozitivne odločitve

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Obveznost izdaje odločbe, če velja fikcija izdaje negativne ali pozitivne odločitve

Datum odgovora: 31. 5. 2009


Vprašanje:

Organ vodi upravni postopek, v katerem neposredno uporabljiv predpis Evropskih skupnosti, ki velja nad nacionalnim pravom, določa, da gre v primeru molka organa za fikcijo izdaje pozitivne odločitve. Postavlja se vprašanje, ali mora upravni organ vseeno izdati kakšen upravni akt, kljub omenjeni pozitivni fikciji?

Odgovor:

Res je, da neposredno uporabljiv predpis Evropskih skupnosti, ki velja nad nacionalnim pravom, določa, da se v primeru molka organa šteje, da je bila izdana pozitivna odločitev, vendar je potrebno z vidika pravne varnosti vendarle razmišljati, da pisni dokument pomembno prispeva k transparentnosti postopka. Upravni organ mora zato tudi v takem primeru izdati odločbo oz. glede na pozitivno odločitev ter v skladu z načelom ekonomičnosti (14. člen ZUP) zadošča že dopis, v katerem obvesti stranko, da ji je pravica odobrena, pri čemer ima tak dopis v primeru vložitve pravnih sredstev pravno naravo pozitivne konkretne odločbe. Bistven del odločbe oz. dopisa pa je nujno tudi obrazložitev, čemu organ soglaša s pridobitvijo pravice, v smislu tehtanja med interesi stranke in javno koristjo (zakaj torej javna korist ni ogrožena, če stranka pravico dobi). Pri tem velja poudariti, da niti pozitivna niti negativna fikcija odločitve (četrti odstavek 222. člena ZUP) ni institut, ki naj »olajša« delo organom, temveč institut, namenjen varstvu pravic strank (7. člen ZUP).


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...