Komu se vročajo akti v inšpekcijskem postopku (po ZIN in ZUP), če zavezanec pravna oseba

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Komu se vročajo akti v inšpekcijskem postopku (po ZIN in ZUP), če je zavezanec pravna oseba

Datum odgovora: 31. 5. 2009, pregled 17. 12. 2022

Vprašanje:

Kateremu predstavniku pravne osebe kot zavezane stranke se vročajo akti v inšpekcijskem postopku, upoštevaje ne le ZUP, ampak tudi posebnosti ZIN?

Odgovor:

Po Zakonu o inšpekcijskem nadzoru (ZIN, Ur. l. RS, št. 43/2007 in novele) se inšpekcijski postopek začne po uradni dolžnosti. Inšpektor pa je dolžan obravnavati in preučiti vsako prijavo in na podlagi ugotovitev uvesti postopek in pričeti z ugotavljanjem resničnega dejanskega stanja. Pri nekaterih področjih inšpekcijskega nadzora (npr. davčnem inšpekcijskem postopku) se postopek začne z vročitvijo nesuspenzivnega sklepa o začetku inšpekcijskega nadzora oziroma po poteku zakonitega roka od njegove vročitve. Tudi v teh primerih so določne izjeme – če bi predhodna vročitev sklepa ogrozila namen inšpekcijskega nadzora, se postopek začne, ko inšpektor pri zavezancu opravi kakšno dejanje. Namen predhodnega obveščanja je priprava vse potrebne dokumentacije in dokazil s strani zavezanca, ki so potrebne za izvedbo nadzora (to je predvsem mišljeno pri zelo zahtevnih nadzorih, ki zahtevajo ogromno količino podatkov). Na področju dela šolske inšpekcije podrobnejša pravila določa Zakon o šolski inšpekciji (ZSoll, Ur. l. RS, št. 114/05 in novele), ki v 11. členu določa, da se pred določenim predvidenim ali nenapovedanim nadzorom inšpektor le ob prihodu najavi ravnatelju oziroma direktorju ali tistemu, ki ju nadomešča, ne da bi pri tem moral izdati sklep o inšpekcijskem nadzoru.

Če ne gre za nujne in neodložljive ukrepe, lahko po 29. členu ZIN (drugače kot po ZUP) inšpektor pred izdajo odločbe vroči zavezancu zapisnik in ga pozove, da se v določenem roku, ki ne sme biti krajši od 48 ur, pisno ali ustno izjavi o ugotovljenih dejstvih in okoliščinah, torej da doda pripombe na zapisnik. Poziv in zapisnik lahko inšpektor v tem primeru vroči tudi tako, da se ju izroči kateremu od zaposlenih ali pusti v samem objektu. Vročanje odločb in sklepov o ustavitvi postopka pa se opravi po pravilih ZUP, če s področnim zakonom ni določeno drugače.

Položaj stranke v inšpekcijskem postopku ima glede na 24. člen ZIN zavezanec, ki pa je glede na definicijo iz tretjega odstavka 7. člena ZIN fizična ali pravna oseba, pri kateri inšpektor opravlja nadzor. Glede vloge zakonitih zastopnikov pravne osebe se analogno uporabljajo členi ZUP, ki urejajo to vprašanje (prvi odstavek 48. člena ZUP), tako velja, da pravna oseba opravlja dejanja v postopku po zakonitem zastopniku, ki ga določa zakon oziroma splošni akt pravne osebe v skladu z zakonom. Akti v inšpekcijskem postopku se tako razen zapisnika (zaradi posebnosti ZIN) vročajo stranki, ki jo v primeru pravne osebe po ZUP predstavlja njen zakoniti zastopnik, določen na podlagi zakona oziroma statuta v skladu z zakonom.
V primeru, da gre za ukrep povezan s prepovedjo opravljanja dejavnosti, se po 35. členu ZIN akt (odločba) vroča tudi zavezancu, prav tako pa lahko v primeru, da ne gre za nujne in neodložljive ukrepe, inšpektor lahko poziv in zapisnik vroči tudi tako, da se ju izroči kateremu od zaposlenih oziroma, če to ni mogoče, pusti v objektu. Po preteku tega roka inšpektor izda odločbo, ne da bi bilo potrebno dodatno zaslišanje stranke.


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...