Iztek roka na delovno soboto ali dela prost dan

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Iztek roka na delovno soboto ali dela prost dan

Datum odgovora: 19. 11. 2010, pregled 30. 11. 2022, dopolnitev 19. 2. 2024

Status uporabnika: stranka v upravnem postopku in uradna oseba, ki vodi upravni postopek

Vprašanje:

Odločba je bila vročena v petek 18. 7. Kdaj je bil zadnji dan za vložitev pritožbe zoper to odločbo, da ne bo prepozna, če je rok za pritožbo po področnem predpisu 8 dni? Sobota, 26. 7. je bila pri organu delovna sobota, stranka pa je svojo vlogo poslala priporočeno po pošti, v ponedeljek, dne 28. 7. Kako mora upravni organ ravnati s tako vlogo?

Kaj pa v primeru, da je upravni organ izdal odločbo in jo vročil stranki (npr. v petek, 16. 7.), kdaj postane odločba dokončna in pravnomočna, če se 15. dan izteče na dela prost dan (npr. na soboto, 31. 7.)?

Kako ravnati v primeru, ko je stranka, ki živi v tujini, zamudila zadnji dan roka za vložitev pritožbe, saj je v državi, kjer prebiva, to dela prost dan. Stranka zato vloži pritožbo prvi naslednji delovni dan (priporočeno ali osebno pri tujem organu, s katerim organ v Republiki Sloveniji sodeluje). Ali se lahko takšno pritožbo šteje za pravočasno oziroma ali se lahko torej pri štetju rokov upoštevajo dela prosti dnevi v tujini?

Odgovor:

101. člen ZUP določa, da se rok, ki se izteče na dan, ko organ ne dela, prenese na naslednji delovni dan. V kolikor pa se rok izteče na dan, ko organ dela, in sicer naj bo to le glavna pisarna ali vložišče, se rok ne prenese, temveč se izteče na ta delovni dan, torej tudi na soboto. Vloga, vložena v ponedeljek, 28. 7., zato šteje za prepozno in jo je po 129. členu ZUP potrebno zavreči s sklepom.

Nadalje prvi dostavek 101. člena ZUP določa, da vsi procesni roki tečejo nepretrgoma – začetka in teka rokov ne ovirajo nedelje in prazniki (Jerovšek et al., ZUP s komentarjem, 2004, str. 341).

Torej če je pritožba dovoljena in je rok za pritožbo petnajst dni od vročitve (npr. vročitev opravljena 16. 7. 20x), začne rok teči prvi naslednji dan (npr. v soboto, 17. 7.) in se izteče na petnajsti dan, odločba pa postane dokončna in pravnomočna prvi naslednji dan po izteku roka za pritožbo.

Če se rok izteče na nedeljo, praznik ali dela prost dan (npr. na soboto, 31. 7.), se iztek roka prenese na prvi naslednji delovni dan (npr. na ponedeljek, 2. 8.). Odločba postane dokončna in pravnomočna en dan po izteku zadnjega dne za pritožbo (npr. v torek, 3. 8.).

V primeru, ko stranka zamudi zadnji rok za vložitev pritožbe, zaradi tega ker je bil v državi, v kateri prebiva, to dela prost dan in vloži pritožbo prvi naslednji delovni dan, velja, da organ takšne pritožbe ne more šteti kot pravočasne, saj posebna pravila glede izteka rokov v povezavi s prazniki veljajo le po slovenskih predpisih o dela prostih dnevih (glej Zakon o praznikih in dela prostih dnevih v RS, Ur. l. RS, št. 26/91 in nasl.). Roki se namreč iztečejo z zaključkom določenega dne, torej ob polnoči, vendar mora prizadeta oseba upoštevati, da vse do te ure ne bo mogla opraviti procesnega dejanja, saj je vezana na delovni čas organa, delovni čas pošte ali druge osebe in tudi morebitne praznike, ki veljajo v državi od koder stranka pošilja, čeprav takega praznika v Sloveniji ni. Zato mora oseba, da bi pošiljko vložila pravočasno, tako pošiljko poslati dan prej, kajti prazniki ali dela prosti dnevi v tujini ne vplivajo na tek rokov po ZUP, če to ni hkrati praznik ali dela prost dan v Sloveniji (Podlipnik v Kovač in Kerševan (ur.), Komentar ZUP, 2020, 1. knjiga, str. 620-621, glej tudi sodbo UPRS III U 236/2016-10 z dne 30. 5. 2017, 10. točka obrazložitve). V skladu z drugim odstavkom 101. člena ZUP torej na iztek rokov vplivajo le dela prosti dnevi oziroma prazniki v Republiki Sloveniji.


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...