Izdaje neugodne nadomestne odločbe ob utemeljenem pritožbenem razlogu?

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Izdaje neugodne nadomestne odločbe ob utemeljenem pritožbenem razlogu?

Datum odgovora: 31. 5. 2009, pregled 9. 12. 2022

Vprašanje:

Upravni organ je z odločbo zavrnil pravico, ki jo je stranka uveljavljala. Stranka se je na odločbo v zakonsko določenem roku pritožila. Iz pritožbe je razvidno, da je pritožbeni razlog, tj. napačno ugotovljeno dejansko stanje, utemeljen. Četudi upravni organ popravi napako, pa bo odločba še vedno negativna, ker ni izpolnjen drug pogoj za priznanje pravice po področnem predpisu. Nadomestna odločba bo torej v izreku enaka, kot je bila prva, le obrazložitev bo spremenjena.

Ali lahko v takem primeru organ prve stopnje, na podlagi pritožbe, izda odločbo, v kateri je popravljena napaka, ki je navedena v pritožbi, prek pravilne obrazložitve ob istem izreku, ali mora reševanje odstopiti drugostopenjskemu organu?

Odgovor:

Po ZUP organ prve stopnje kot izdajatelj izpodbijane odločbe v položaju utemeljene pritožbe lahko izda nadomestno odločbo, če "spozna, da je pritožba utemeljena", v skladu z 242. členom ZUP ali 243. členom ZUP ali 244. členom ZUP

Nadomestna odločba je za pritožnika lahko torej tudi vsebinsko neugodna, bodisi enaka kot že prej ali še manj ugodna, pomembno je, da je v skladu z načelom zakonitosti in v danem primeru tudi materialne resnice. Pomembno je torej le, da se v postopku izdaje nadomestne odločbe ugotovi, da je bila pritožba utemeljena v razlogu, ki ga je pritožnik navedel. Prvostopenjski organ tako lahko v primeru resnično napačno ugotovljenih dejstev izda nadomestno odločbo, čeprav tudi ta ne bo za stranko ugodilna.

Če bo stranka zoper to novo odločbo vložila novo pritožbo, pa jo je potrebno v skladu s četrtim odstavkom 243. člena ZUP takoj odstopiti organu druge stopnje, saj ni dovoljeno izdati nadomestne določbe v isti zadevi več kot enkrat.

Toda z novo odločbo je mogoče nadomestiti izdano odločbo v zadevah z eno stranko. V primeru več strank, ki imajo (so imele) nasprotujoče si zahtevke, tega ni mogoče narediti, če se je pritožila le ena stranka, saj bi popravljena odločba lahko prizadela pravice drugih vpletenih. Tako v zadevah z eno samo stranko za izdajo nove odločbe ni potreben nov ugotovitveni postopek (tako Androjna in Kerševan, Upravno procesno pravo, 2006, str. 482).


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...