Izdaja odločbe v zadevi, v kateri je že bilo meritorno odločeno

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Izdaja odločbe v zadevi, v kateri je že bilo meritorno odločeno

Datum odgovora: 16. 12. 2010, pregled 27. 12. 2022


Vprašanje:

Stvarno pristojni organ po materialnem zakonu je, zaradi ekonomičnosti postopka, drugemu krajevno pristojnemu organu odstopil v reševanje upravno zadevo. Organ, kateremu je bila odstopljena zadeva, je vodil ugotovitveni postopek in izdal ustrezno meritorno odločbo, ko pa je po dokončnosti odločbe želel podatek vnesti v uradno evidenco, je ugotovil, da je v isti zadevi v skrajšanem postopku enako že odločil organ, ki mu je zadevo odstopil v reševanje. Kako naj v takem primeru ravna prvostopenjski organ, ki mu je bila zadeva odstopljena? Ali lahko odločbo izreče za nično v skladu s tretjo točko prvega odstavka 279. člena ZUP?

Odgovor:

V konkretni zadevi je bila izdana odločba v isti zadevi, v kateri je že bilo meritorno odločeno. V pravu (tudi upravnem) velja načelo ne bis in idem, ki pomeni, da o isti upravni stvari ni mogoče ponovno odločati, kadar je bilo o njej že odločeno in je stranka z odločbo pridobila kakšno pravico ali pa so ji bile naložene kakšne obveznosti. Gre torej za primere materialno pravnomočnih odločb, ki vežejo tako stranko kot organ (Sodba U 318/2004 z dne 12.4.2005, UM0010140). V takem primeru organ zahtevo s sklepom a limine zavrže in vloge sploh ne obravnava. Enako ravna organ tudi, če je bila izdana zavrnilna odločba in se dejansko stanje ali pravna podlaga, na katero se opira zahtevek, ni spremenilo (četrta točka prvega odstavka 129. člena ZUP).

V konkretnem primeru organ, ki mu je bila zadeva odstopljena, očitno ni vedel, da je bilo v isti zadevi že odločeno, zato je tudi sam v isti zadevi izdal odločbo in to enako. Tretja točka prvega odstavka 279. člena ZUP določa, da se za nično izreče odločba, ki je sploh ni mogoče izvršiti, vendar v konkretnem primeru ne gre za vprašanje izvršljivosti, temveč za to, da sta v isti upravni zadevi izdani dve odločbi, pri čemer se postavi vprašanje, katera obvelja. Za primer, ko sta izdani dve (pravnomočni) odločbi, s katerima je upravna zadeva ob enakem dejanskem in pravnem stanju enako rešena, ZUP ne predvidi pravnega sredstva. Ker pravno sredstvo za saniranje take odločbe ne obstoji, obe odločbi ostaneta v veljavi, pri čemer stranka izvršuje pravico že iz prve odločbe.

Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...