Dopustnost in veljavnost osebnega elektronskega vročanja na službene (osebne) naslove javnih uslužbencev

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

 

Zadeva: Dopustnost in veljavnost osebnega elektronskega vročanja na službene (osebne) naslove javnih uslužbencev

Datum odgovora: 18. 1. 2014, pregled 7. 12. 2022

Status uporabnika: uradna oseba, ki vodi upravni postopek

Vprašanje:

Ali je dovoljeno veljavne dokumente (npr. upravne odločbe) vročati po elektronski pošti, konkretno na službene (osebne) naslove javnih uslužbencev v okviru centralno informacijsko komunikacijskega sistema državnih organov?

Odgovor:

Osebno vročanje po elektronski poti ureja 86. člen ZUP in 86.a člen ZUP izvedeni predpisi - zlasti UUP (glej od 86. do 89.č člen UUP), iz katerih je razvidno, da se vročitev po elektronski poti lahko opravlja v varni elektronski predal in v elektronski predal, ki ni varen elektronski predal.

Varnega elektronskega predala sam zakon sicer ne opredeli, vendar iz zakonskih in izvedenih norm izhaja, da so varni elektronski predali posebne aplikacijske rešitve, ki omogočajo normativno določeno komunikacijo z informacijskim sistemom organa in stranko, s čimer se zadosti pravni varnosti stranke in učinkoviti izvedbi postopka. 86.g člen UUP določa, da organ pred elektronskim vročanjem v varni elektronski predal nedvoumno preveri obstoj varnega elektronskega predala.

Po 86. členu UUP se vročanje po elektronski poti opravi v varni elektronski predal v informacijskem sistemu pravne ali fizične osebe, ki ima dovoljenje ministrstva, pristojnega za javno upravo, za vročanje po elektronski poti. Vročanje se organu po elektronski poti opravi v varni elektronski predal v njegovem informacijskem sistemu (86.č člen UUP).

Informacijska podpora za elektronsko komuniciranje, ki se uporablja v državnih organih s strani javnih uslužbencev, po našem mnenju ustreza zgoraj omenjenim standardom poslovanja saj je temu namenjena, zato jo sistematsko uporabljamo za osebno vročanje v upravnem postopku (to omogoča nadgradnja informacijske tehnologije, funkcija varnih elektronskih predalov, ki jih imajo uradni elektronski naslovi organov oziroma njihove glavne pisarne). Javni uslužbenci so tudi opremljeni z digitalnimi potrdili za elektronski podpis.

Zgolj ob upoštevanju ZUP in na njem temelječe sodne prakse sicer velja, da je dokument, ki je poslan na elektronski naslov naslovnika, vročen. Dokument pa se lahko vroči v fizični obliki, če tako določa zakon, če vročitve ni mogoče opraviti v elektronski obliki, če naslovnik želi vročitev dokumentov v fizični obliki, od trenutka seznanitve organa s tako izjavo, ali če organ oceni, da je zaradi vsebine dokumenta ali kakšnega drugega razloga potrebno opraviti vročitev v fizični obliki (četrti odstavek 86. člena ZUP).


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...