Delegirana odgovornost v okviru danega pooblastila za vodenje postopka

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Delegirana odgovornost v okviru danega pooblastila za vodenje postopka

Datum odgovora: 31. 5. 2009, pregled 30. 12. 2022

Vprašanje:

Uradna oseba ima pooblastilo za vodenje upravnih postopkov. Predstojnik ji vrača dokumente in zahteva, da jih vsebinsko popravi ali celo prepove njihovo izdajo (npr. prepove dopolnjevanje s pisnim pozivom in odredi, da se to stori po telefonu, isto velja za obvestila stranki o vodenju postopka). Predstojnik se vpleta v način vodenja postopka.

Odgovor:

Po določilu tretjega odstavka 28. člena ZUP pooblastilo za odločanje obsega tudi pooblastilo za vodenje postopka pred odločitvijo, kar pomeni, da ima predstojnik tudi vsa pooblastila za vodenje postopka. Vendar je tu pomembna izjema. Predstojnik, ki ne izpolnjuje pogojev za vodenje postopka, ne sme sam voditi postopka oziroma opravljati dejanj v postopku, temveč mora v tem primeru pooblastiti za to uradno osebo, ki te pogoje izpolnjuje.

Zaradi zahtevnosti upravnega odločanja so pooblastila za vodenje upravnih postopkov in odločanje o njih podeljena uradnikom, ki imajo ustrezno izobrazbo (glej 31. člen ZUP). Predstojniki so objektivno odgovorni za sprejemanje odločitev iz pristojnosti organa, tudi če pooblastilo za odločanje (in vodenje) prenesejo na svoje podrejene.

Tako je v primeru prenosa pooblastila za odločanje s strani predstojnika na uradnika treba omogočiti vpliv tega predstojnika na odločanje, saj s podelitvijo pooblastila ne preide na podrejenega uradnika v celoti tudi odgovornost za odločitev. Načelo samostojnosti, ki je predpisano v 12. členu ZUP, torej velja v celoti samo za predstojnika organa. Druge osebe ali organi zato ne morejo dajati navodil uradni osebi o tem, kako naj v konkretni stvari vodi postopek, katera dejstva in okoliščine naj ugotavlja in kako naj reši upravno zadevo. Drugače pa je pri uradnih osebah, ki jim je predstojnik podelil pooblastilo za odločanje in/ali vodenje. Uradna oseba, ki ima pooblastilo za vodenje postopka, namreč pripravlja osnutek odločbe pod vodstvom in navodili predstojnika oz. osebe, ki je pristojna za odločanje v zadevi. Vendar morajo tudi ta navodila imeti pravne omejitve. Glede vplivanja na osnutek odločbe ima predstojnik, ki je po zakonu pooblaščen za odločanje, široka pooblastila, saj je objektivno odgovoren za končno odločitev.

Velja, da ima predstojnik pravico, da kadarkoli zahteva izvedbo novega dokaza za dodatno razjasnitev dejanskega stanja. Predstojnik organa pa ima poleg sodelovanja pri vodenju postopka pravico dajati tudi obvezna splošna strokovna navodila.


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...