Ali je stranka postopka lahko drug organ iste pravne osebe?

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Pravna oseba kot stranka v postopku, če o njenem zahtevku odloča njen organ?

Datum odgovora: 13. 7. 2011, pregled: 11. 12. 2022
 

Vprašanje:

Pravna oseba javnega prava (npr. občina) želi poseči v prostor (npr. postaviti količke na pločniku občinske ceste) pri čemer je sama oziroma njen organ pristojna za izdajo upravnega dovoljenja (npr. soglasja). Ali o takem posegu odloča organ iste pravne osebe? Če da, komu se izda odločba? Kako naj ravna nadzorni organ te pravne osebe, če le-ta poseže v prostor brez pravne podlage (npr. soglasja / dovoljenja)?

Odgovor:

Splošni pravni akti veljajo za vse, ki so na ozemlju države ali delu tega ozemlja in jih zajame tipski znak, s katerim je označen pravni naslovljenec. Pri nekaterih vrstah splošnih pravnih aktov je osebno merilo bistveno bolj poudarjeno. V teh primerih je vez med pravnimi določili in pravnimi naslovljenci opredeljena z osebnim merilom, medtem ko krajevna veljavnost ni podrobneje določena (Pavčnik, Teorija prava, 2001, str. 172).

Splošni pravni akti samoupravnih lokalnih skupnosti veljajo na območju teh skupnosti. Pri presoji vprašanja, za koga veljajo, je treba preučiti vsebino njihovih pravnih pravil. Če osebna veljavnost ni opredeljena, veljajo za vse pravne subjekte na tem območju - torej tudi za samoupravno lokalno skupnost. Le-ta je torej kot pravna oseba lahko nosilka pravic in obveznosti in posledično stranka upravnega postopka. Stranka upravnega postopka je namreč lahko vsaka fizična ali pravna oseba (javnega ali zasebnega prava), na katere zahtevo je začet postopek ali zoper katero teče postopek (42. člen ZUP). Organ, ki bo o upravni zadevi odločal, je njen organ (občinska/mestna uprava ali župan), izdani upravni akt pa se bo glasil na samoupravno lokalno skupnost.

Odlok o občinskih cestah v Mestni občini Ljubljana (Ur. l. RS, št. 63/2013) tako npr. v 32. členu določa, da upravni organ lahko dovoli z odločbo na podlagi vloge ali po uradni dolžnosti postavitev komunalne opreme (količki, cvetlična korita, klopi, koši za odpadke in podobno) in začasne objekte (stojnice in podobno) na cestišču občinske ceste. Ker predpis personalne veljavnosti ne omejuje na določeno skupino subjektov, ta pravila veljajo tudi za samoupravno lokalno skupnost, ki jih je sprejela.

Posledično je pravna oseba javnega prava lahko tudi kršilka predpisov, ki jih je sprejela. To pomeni, da nadzorni organ te pravne osebe lahko sproži inšpekcijski postopek, kot zavezanec postopka pa bo nastopala pravna oseba javnega prava, ne pa konkreten organ, ki je kršitev storil. V odločbi pa je treba navesti, preko katerega organa mora pravna oseba kršitev odpraviti.


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...