Ali isto dejstvo ob spremenjenem področnem predpisu pomeni isto zadevo?

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Ali isto dejstvo ob spremenjenem področnem predpisu pomeni isto zadevo? 

Datum odgovora: 6. 10. 2010, pregled 27. 11. 2022


Vprašanje:

Stranka je vložila zahtevek v upravnem postopku, kateremu je med drugim priložila tudi pravnomočno odločbo, s katero je bilo predhodno že odločeno o isti pravici, kot jo uveljavlja sedaj, a po prejšnjem materialnem zakonu, ki je omogočal manj oziroma drugačen obseg priznanih pravic, kot to določa sedanji zakon (npr. uveljavlja se priznavanje tujega izobraževanja na podlagi iste tuje diplome, a bi po sedanjem zakonu stranka pridobila ugodnejše in dodatne pravice glede na prejšnji, sedaj že razveljavljen materialni zakon, na podlagi katerega je bila izdana prvotna odločba o nostrifikaciji). Pravnomočnost odločbe ima za posledico, da v isti upravni zadevi stranka praviloma ne more začeti novega upravnega postopka, saj v isti upravni zadevi ne moreta obstajati dve različni odločbi - ali se torej nov zahtevek zavrže po 129. členu ZUP?


Odgovor:

Merilo presoje, ali stranka v zahtevku uveljavlja isto pravico, o kateri je bilo že predhodno odločeno, ni le skupek okoliščin/dejstev, na podlagi katerih se odloča (npr. ista tuja diploma), ampak tudi veljavni predpis, ki določa pogoje za priznanje pravic in njihovo vrsto ter obseg. V danem primeru zadeva ni ista, če se sicer odloča o priznanju iste diplome, a področni predpis daje drugačne pravice (četudi iste, a drugega obsega).

Merodajno za "istost" zadeve niso (le) dejstva, ampak vrsta, narava oziroma obseg predmeta postopka po področnem predpisu. Pojem upravne zadeve kot predmeta postopka namreč predstavlja odločanje o pravici, pravni koristi ali obveznosti stranke po področnem upravnem pravu, torej ustvarja predmet postopka področna zakonodaja, ki opredeljuje materialnopravna upravičenja in dolžnosti strank. Če novi predpis določa drugačne pravice (celo nekatere, o katerih po prejšnjem zakonu ni bilo mogoče odločati), gre za drugo upravno zadevo, čeprav so za odločitev merodajna ista dejstva.

Zato v opisanem položaju ne moremo šteti, da je izpolnjena procesna predpostavka, po kateri se zahteva zavrže, če je bilo v isti stvari že odločeno (4. točka prvega odstavka 129. člena ZUP, t. i. res iudicata, gl. Jerovšek in Kovač, Upravni postopek in upravni spor, 2010, str. 146-148).

Glede na to, da gre za drugo upravno zadevo, se torej uvede nov postopek in izda nova odločba, v obstoječo izpred let, izdano po prejšnjem zakonu, pa se ne posega. V tem delu velja nespremenljivost odločb, kot jo zagotavlja institut pravnomočnosti (225. člen ZUP).


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...