Župan kot pooblastitelj – občina kot organ in stranka

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Župan kot pooblastitelj – občina kot organ in stranka

Datum odgovora: 31. 5. 2009, pregled 4. 1. 2023

Vprašanje:

Kakšna je razlika v podeljevanju pooblastil zaposlenim v okviru občine za vodenje in odločanje v upravnih postopkih ter v primeru, ko je občina ena izmed strank v postopku in se pooblasti osebo za predstavljanje občine v upravnem postopku?

Odgovor:

Predstojnik na prvi stopnji je po ZUP, ki predstavlja v razmerju do zakona o lokalni samoupravi specialnejši predpis, v zadevah, ki so v pristojnosti občinske uprave kot prvostopenjskega organa, tajnik oz. direktor občinske uprave. Predstojnik organa – to je tajnik oz. direktor občinske uprave – lahko pooblasti drugo osebo, zaposleno pri istem organu, za vodenje posameznih dejanj v postopku pred izdajo odločbe (prvi odstavek 30. člena ZUP).

Župan pa pooblasti uradne osebe, po drugem odstavku 30. člena ZUP, v pritožbenih postopkih.

V primeru, da je občina stranka v postopku (v sodnem ali upravnem ali tudi drugem pravnem, npr. v pogodbenih razmerjih), jo kot zakoniti zastopnik zastopa župan in ta lahko podeli pooblastilo drugim (zaposlenim ali odvetnikom) za zastopanje občine, po 33. členu Zakona o lokalni samoupravi (ZLS, Ur. l. RS, št. 94/07 in novele) in določbah ZUP o pooblaščencih (53. člen ZUP).

Župan torej pooblašča druge osebe za zastopnike občine kot stranke pred upravnimi organi, medtem ko z vidika občinskih organov kot odločujočih/pristojnih lahko pooblašča le uradne osebe, ki vodijo pritožbene postopke.


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...