Število pozivov upravnega organa k dopolnitvi vloge za isti upravni postopek

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Število pozivov upravnega organa k dopolnitvi vloge za isti upravni postopek

Datum odgovora: 31. 5. 2009, pregled 3. 12. 2022

Vprašanje:

Kolikokrat sme upravni organ pozvati stranko k dopolnitvi vloge, če je bila že pozvana k njeni dopolnitvi in jo organ zopet poziva (npr. organ ponovno pozove stranko k dopolnitvi vloge v 5 dneh po njegovem zadnjem pozivu)? Ali organ ne more navesti in zahtevati ustrezne dokumentacije v obliki dopolnitve v enem samem pozivu?

Odgovor:

Ko uradna oseba prejme vlogo za začetek upravnega postopka, mora preveriti, ali je ta popolna in razumljiva. Pri tem mora upoštevati določbe 67. člena ZUP, v skladu s področnimi predpisi, če tako določajo. V primeru, da v vlogi niso navedeni vsi zahtevani podatki oziroma da je ta nerazumljiva ali da k vlogi niso priložene vse zahtevane listine, uradna oseba pozove vložnika k dopolnitvi vloge v roku, ki ga sama določi. Če vložnik v določenem roku vlogo dopolni, pa upravni organ ponovno ugotovi, da vložnik v vlogi ni navedel vseh zahtevanih podatkov ali da k vlogi ni priložena katera od zahtevanih listin ali potrebuje drugo dokumentacijo, lahko po svoji presoji ponovno zahteva dopolnitev vloge; še posebej, kadar gre za zelo zapletene postopke, je organ prisiljen večkrat pozvati stranko k dopolnitvi. Če vložnik v roku, ki ga je določila uradna oseba, pomanjkljivosti vloge ne odpravi, organ vlogo s sklepom zavrže.
Sam ZUP, kot tudi področna zakonodaja, ne ureja vprašanj o dovoljenem številu pozivov k dopolnitvi vloge, je pa res, da je Vlada RS že sprejela sklep, ki je izrecno določal, da noben upravni organ ne sme zahtevati dopolnitev več kot enkrat. Ker lahko sklep s takšno veljavo preseže zakonske norme oziroma ni v skladu z ZUP, saj organ vendar ne more vsebinsko obravnavati nepopolne vloge (po 67. členu ZUP), in je hkrati v nasprotju s temeljnima načeloma ZUP, in sicer načeloma materialne resnice in varstva pravic strank, ki varujeta pravice strank in skrbita, da postopki niso v njihovo škodo, je bil tudi formalno preklican. Kljub temu organ zavezuje 14. člen ZUP, ki določa, da je postopek potrebno voditi hitro in s čim manjšimi stroški in zamudo tako za stranko kot za organ sam, kajti če stranka odpravi pomanjkljivosti v roku, se šteje, da je vloga vložena takrat, ko je bila vložena vloga, s katero so pomanjkljivosti odpravljene. Zato mora pristojni organ ugotoviti resnično dejansko stanje in v ta namen ugotoviti vsa dejstva, ki so pomembna za zakonito in pravilno odločbo, kot to določa 8. člen ZUP. Iz navedenega izhaja, da upravni organ lahko tudi večkrat pozove stranko, da vlogo dopolni ter v nadaljevanju postopka – v postopku dokazovanja – predloži določene listine ali že predložene dopolni, popravi, spremeni itd. Pri tem uradna oseba samostojno odloča, kako bo postopala, seveda v okviru in na podlagi veljavnih predpisov.

Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...