× O projektu Rešeni primeri Postavite vprašanje Kontakt

Rešen primer

Št. 529
Zadeva: Postopanje organa, če ob vročitvi ugotovljeno, da je stranka umrla
Datum odgovora: 28. 3. 2010, pregled 11. 12. 2022
Status uporabnika:   -
Vprašanje
Upravni organ je izdal odločbo. Pri poskusu vročitve odločbe je bilo ugotovljeno, da je stranka umrla (kuverta vrnjena z oznako »umrla«). Po pokojni stranki obstaja dedič. Kako naj organ postopa v takem primeru? Ali se v celoti izda nova odločba in se prejšnja odpravi?
Odgovor
Ker odločba še ni bila vročena, ni imela nikakršnih pravnih učinkov.

Pravni učinek in uresničevanje pravic in obveznosti sta namreč odvisna od vročitve upravnega akta. Odločba/sklep izdan/a v upravnem postopku, pravno učinkuje šele po tem, ko je vročen/a stranki. Odločba/sklep, ki pa stranki ni vročen/a, za stranko sploh še ne obstaja. Dokler torej upravni akt ni vročen stranki, ne povzroči nobenega pravnega učinka (po Grafenauer in Breznik, Upravno pravo: procesni del, 2009, str. 351). Vročanje je namreč predpogoj za pravne učinke, zlasti pri odločbah in sklepih.

Če je dedič s pravnomočno odločbo že postavljen, odločba pa še ni bila vročena, se odločbo popravi tako, da se vnese pravilne (torej dedičeve) podatke in se mu taka odločba vroči.

Če dedič še ni določen, je potrebno postopek prekiniti in počakati na pravnomočno postavitev dediča (153.člen ZUP). Potem se mu pošlje odločbo z njegovimi podatki. Pomembno je namreč, da se odločba vroči (»pravi«) stranki v postopku, saj se tako zagotavlja pravica do sodelovanja v postopku kot tudi pravica do pravnega sredstva (glej Jerovšek et al., ZUP s komentarjem, 2004, str. 290).
Kategorije
2.4   Lastnost stranke
3.5   Vročanje



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glejte Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Upravna svetovalnica 2024. Vse pravice pridržane. Politika piškotkov