Napaka pri vročanju: razlika med redakcijama

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje
Vrstica 8: Vrstica 8:
== '''Odgovor:'''  ==
== '''Odgovor:'''  ==


<p style="text-align: justify;" >V pravnomočne odločbe organov se lahko posega le z izrednimi pravnimi sredstvi, ki jih določa ZUP ali področni zakon. [[{{!}}ZUP v 261. členu]] določa, da lahko stranka obnovo upravnega postopka predlaga le v primeru, če v končanem prejšnjem postopku brez svoje krivde ni mogla navesti okoliščin, zaradi katerih predlaga obnovo in zaradi drugih okoliščin navedenih v [[{{!}}260. členu ZUP]].</p><p style="text-align: justify;" >[https://pisrs.si/pregledPredpisa?id=ZAKO4780 37.a člen Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev] na podlagi katerega je bila izdana odločba za denarno socialno pomoč določa, da se odločba, s katero je odločeno o pravici do denarno socialne pomoči, vroča z dostavo v hišni predalčnik. Šteje se, da je vročitev opravljena 21. dan od dneva odpreme. Pritožba pa se lahko vloži na podlagi [[{{!}}235. člena ZUP]] v 15. dneh po izteku roka za odpremo. Upravni organ bi moral na podlagi [https://pisrs.si/pregledPredpisa?id=ZAKO4780 51. člena ZUPJS] po vrnitvi odločbe z razlogom »neznan«, po uradni dolžnosti preveriti podatke v centralnem registru prebivalstva in ugotovitvi dejansko bivanje stranke ter ji odločbo vročiti na pravem naslovu, če ga ima. V primeru, da stranka naslova za vročanje nima, mora upravni organ na podlagi [[{{!}}96.a člena ZUP]] vročitev opraviti tako, da na svoji oglasni deski in na enotnem državnem portalu e – uprava objavi sporočilo o vročanju z javnim naznanilo. Takšna vročitev velja za opravljeno po poteku 15 dni od dneva, ko je bilo objavljeno sporočilo o vročanju z javnim naznanilom na oglasni deski organa in na enotnem državnem portalu e-uprava. Ker upravni organ odločbe ni vročil stranki, niti ni objavil sporočila o vročanju z javnim naznanilom na oglasni deski in na enotnem državnem portalu e-uprava, gre za pomoto pri vročanju po [[{{!}}98. členu ZUP]]. Po [[{{!}}98. členu ZUP]] se šteje, da je bila vročitev opravljena tisti dan, ko je stranka prišla osebno na center za socialno delo in ji je bila odločba fizično vročena. Če se stranka z odločitvijo organa ne strinja, lahko na vročeno odločbo poda pritožbo, skladno z [[{{!}}229. členom ZUP]]. V tem primeru obnova postopka po [[{{!}}260. členu ZUP]] ne pride v poštev, saj ima stranka možnost najprej izkoristiti redno pravno sredstvo pritožbe.</p>
<p style="text-align: justify;" >V pravnomočne odločbe organov se lahko posega le z izrednimi pravnimi sredstvi, ki jih določa ZUP ali področni zakon. [[{{!}}ZUP v 261. členu]] določa, da lahko stranka obnovo upravnega postopka predlaga le v primeru, če v končanem prejšnjem postopku brez svoje krivde ni mogla navesti okoliščin, zaradi katerih predlaga obnovo in zaradi drugih okoliščin navedenih v 260. členu ZUP.</p><p style="text-align: justify;">[https://pisrs.si/pregledPredpisa?id=ZAKO4780 37.a člen Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev] na podlagi katerega je bila izdana odločba za denarno socialno pomoč določa, da se odločba, s katero je odločeno o pravici do denarno socialne pomoči, vroča z dostavo v hišni predalčnik. Šteje se, da je vročitev opravljena 21. dan od dneva odpreme. Pritožba pa se lahko vloži na podlagi [[{{!}}235. člena ZUP]] v 15. dneh po izteku roka za odpremo. Upravni organ bi moral na podlagi [https://pisrs.si/pregledPredpisa?id=ZAKO4780 51. člena ZUPJS] po vrnitvi odločbe z razlogom »neznan«, po uradni dolžnosti preveriti podatke v centralnem registru prebivalstva in ugotovitvi dejansko bivanje stranke ter ji odločbo vročiti na pravem naslovu, če ga ima. V primeru, da stranka naslova za vročanje nima, mora upravni organ na podlagi [[{{!}}96.a člena ZUP]] vročitev opraviti tako, da na svoji oglasni deski in na enotnem državnem portalu e – uprava objavi sporočilo o vročanju z javnim naznanilo. Takšna vročitev velja za opravljeno po poteku 15 dni od dneva, ko je bilo objavljeno sporočilo o vročanju z javnim naznanilom na oglasni deski organa in na enotnem državnem portalu e-uprava. Ker upravni organ odločbe ni vročil stranki, niti ni objavil sporočila o vročanju z javnim naznanilom na oglasni deski in na enotnem državnem portalu e-uprava, gre za pomoto pri vročanju po [[{{!}}98. členu ZUP]]. Po [[{{!}}98. členu ZUP]] se šteje, da je bila vročitev opravljena tisti dan, ko je stranka prišla osebno na center za socialno delo in ji je bila odločba fizično vročena. Če se stranka z odločitvijo organa ne strinja, lahko na vročeno odločbo poda pritožbo, skladno z [[{{!}}229. členom ZUP]]. V tem primeru obnova postopka po [[{{!}}260. členu ZUP]] ne pride v poštev, saj ima stranka možnost najprej izkoristiti redno pravno sredstvo pritožbe.</p>


<br>
<br>

Redakcija: 15:30, 25. april 2024

Zadeva: Napaka pri vročanju - v uskaljevanju

Datum odgovora: 15. 4. 2024
Status uporabnika: upravni organ

Vprašanje

Upravni organ je izdal odločbo za denarno socialno pomoč. Področni zakon (Zakon o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev) določa, da se odločbe vročajo z navadno pošto v hišni predalčnik in se štejejo kot vročene 21. dan od datuma odpreme (od tega datuma pa začne teči 15-dnevni rok za pritožbo). Odločba ni bila vročena in se je vrnila z navedbo, da je stranka na naslovu neznana. Upravni organ je odločbo vložil v spis. Po preteku roka za pritožbo se je stranka zglasila pri upravnem organu in želela pridobiti informacije o statusu odločbe. Upravni organ je stranko seznanil z dejstvom, da odločbe ni bilo mogoče vročiti (status stranke neznan). V izdani odločbi so bila upoštevana dejstva, ki ne držijo. Če ta dejstva ne bi bila upoštevana, bi bila izdana pozitivna odločba. Ali lahko stranka v roku 30 dni od seznanitve poda vlogo za obnovo postopka po 260. členu ZUP z razlogom, da z odločbo ni bila seznanjena, in da so ob izdaji odločbe bila upoštevana dejstva, ki ne držijo. Ali bi upravni organ moral odločbe, ki se ne vročajo v skladu z ZUP vročati z javnim naznanilom na oglasni deski Ministrstva za javno upravo?

Odgovor:

V pravnomočne odločbe organov se lahko posega le z izrednimi pravnimi sredstvi, ki jih določa ZUP ali področni zakon. [[|ZUP v 261. členu]] določa, da lahko stranka obnovo upravnega postopka predlaga le v primeru, če v končanem prejšnjem postopku brez svoje krivde ni mogla navesti okoliščin, zaradi katerih predlaga obnovo in zaradi drugih okoliščin navedenih v 260. členu ZUP.

37.a člen Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev na podlagi katerega je bila izdana odločba za denarno socialno pomoč določa, da se odločba, s katero je odločeno o pravici do denarno socialne pomoči, vroča z dostavo v hišni predalčnik. Šteje se, da je vročitev opravljena 21. dan od dneva odpreme. Pritožba pa se lahko vloži na podlagi [[|235. člena ZUP]] v 15. dneh po izteku roka za odpremo. Upravni organ bi moral na podlagi 51. člena ZUPJS po vrnitvi odločbe z razlogom »neznan«, po uradni dolžnosti preveriti podatke v centralnem registru prebivalstva in ugotovitvi dejansko bivanje stranke ter ji odločbo vročiti na pravem naslovu, če ga ima. V primeru, da stranka naslova za vročanje nima, mora upravni organ na podlagi [[|96.a člena ZUP]] vročitev opraviti tako, da na svoji oglasni deski in na enotnem državnem portalu e – uprava objavi sporočilo o vročanju z javnim naznanilo. Takšna vročitev velja za opravljeno po poteku 15 dni od dneva, ko je bilo objavljeno sporočilo o vročanju z javnim naznanilom na oglasni deski organa in na enotnem državnem portalu e-uprava. Ker upravni organ odločbe ni vročil stranki, niti ni objavil sporočila o vročanju z javnim naznanilom na oglasni deski in na enotnem državnem portalu e-uprava, gre za pomoto pri vročanju po [[|98. členu ZUP]]. Po [[|98. členu ZUP]] se šteje, da je bila vročitev opravljena tisti dan, ko je stranka prišla osebno na center za socialno delo in ji je bila odločba fizično vročena. Če se stranka z odločitvijo organa ne strinja, lahko na vročeno odločbo poda pritožbo, skladno z [[|229. členom ZUP]]. V tem primeru obnova postopka po [[|260. členu ZUP]] ne pride v poštev, saj ima stranka možnost najprej izkoristiti redno pravno sredstvo pritožbe.



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...