Izvršljivost odločbe z osebno vezano pravico umrle stranke

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Izvršljivost odločbe z osebno vezano pravico umrle stranke

Datum odgovora: 31. 5. 2009


Vprašanje:

Organ (npr. center za socialno delo) je v skladu s področno zakonodajo izdal odločbo, v kateri je strankam odrejena obveznost, vezana na osebo stranke (npr. postavitev skrbnika za posebni primer osebi A). Ta je pod stalnim skrbništvom, vendar je šlo pri omenjenem sodnem postopku za kolizijo pravnega interesa, saj imata oba, stalni skrbnik in oseba A, v pogodbi enako vlogo (sta solastnika pri prodaji). Odločba je bila vročena stalnemu skrbniku ter skrbniku za posebni primer, oseba A pa je še pred njeno dokončnostjo umrla. Ali je v takem primeru odločba sploh izvršljiva ter kako mora ravnati organ? Odgovor: ==

Prvostopenjski upravni postopek se praviloma zaključi z izdajo in vročitvijo odločbe v zadevi, ki je bila predmet postopka. S takšno odločbo je bilo vsebinsko odločeno o pravici, obveznosti oziroma pravni koristi stranke v konkretni upravni zadevi, zato ni več potrebe po nadaljevanju postopka (po Androjna in Kerševan, Upravno procesno pravo, 2006, str. 434).

Tako izdane odločbe imajo značilnosti dokončnosti, izvršljivosti in pravnomočnosti. Po drugem odstavku 224. člena ZUP odločba prve stopnje postane izvršljiva:

  1. ko se vroči stranki, če pritožba ni dovoljena;
  2. ko preteče rok za pritožbo, če pritožba ni bila vložena;
  3. ko se vroči stranki, če pritožba ne zadrži izvršitve;
  4. ko se pravici do pritožbe odpovedo vse stranke;
  5. ko se stranki vroči odločba organa druge stopnje, s katero se pritožba zavrne, ali sklep, s katerim se pritožba zavrže.

Stranka lahko prične izvajati pravico ali obveznost šele z dokončnostjo odločbe, slednja pa nastopi, ko odločbe ni več mogoče izpodbijati s pritožbo (prvi odstavek 224. člena ZUP). Odločba tako ne more postati izvršljiva pred dokončnostjo, razen v primeru, da bi področni zakon to urejal drugače kot ZUP.

V konkretnem primeru (postavitve skrbnika) področni Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih (ZZZDR, Ur. l. SRS, št. 15/1976 in novele) instituta izvršljivosti ne ureja drugače, tako da veljajo splošni pogoji upravnega postopka.

Odločba je bila sicer umrli stranki vročena še pred smrtjo, toda dokončnost in s tem izvršljivost nista nastopili pred smrtjo stranke (50. člen ZUP), na katero se odločba nanaša in zaradi varstva katere je bila sploh izdana. Nadalje odločba po naravi zadeve ne more postati izvršljiva, saj izvrševanje ni smiselno in sploh ni možno, ker je varovanka umrla v zadevi, kjer se predmet postopka nanaša konkretno na to osebo. Ker je smrt nastopila po izdaji odločbe, se postopek ne ustavi (saj je že zaključen), izvršitev pa ni mogoča. Organ tako zadevo zaključi, izdati mu ni potrebno nobenega akta o razveljavitvi že izdane odločbe, tehnično se lahko tudi potrdi nastop dokončnosti (zaradi pravil upravnega poslovanja oz. evidence), v spisni dokumentaciji pa se doda uradni zaznamek o smrti stranke oz. izpis iz matičnega registra.

Organ pa lahko v dani zadevi preveri, ali morda obstaja podlaga za postavitev skrbnika za premoženje brez znanega lastnika po ZZZDR.


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...