Povrnitvev stroškov stranskemu udeležencu

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje


Zadeva: Povrnitev stroškov stranskemu udeležencu, zastopanem po odvetniku

Datum odgovora: 4. 7. 2011 

Vprašanje:

Kako je s povračilom stroškov stranskega udeleženca za zastopanje po odvetniku, v zadevah na zahtevo glavne stranke, v katerih je udeleženec uspel s pripombami (npr. zoper vloženo zahtevo investitorja na nameravano gradnjo)?

Odgovor:

Prvi odstavek 113. člena ZUP ne definira zgolj stroškov upravnega postopka, ki nastanejo stranki in organu, ki vodi postopek, temveč se ta opredelitev nanaša tudi na stroške postopka, v primerih, ko v postopek vstopi stranski udeleženec ali stranke z nasprotnimi interesi (Jerovšek et al., ZUP s komentarjem, 2004, str. 368).

Sama vsebinska merila oziroma pravila, ki urejajo predvsem kritje stroškov, kjer so bili udeleženi tudi stranski udeleženci ali stranke z nasprotnimi interesi, so urejena v 114. členu ZUP.

Po določilu 114. člena ZUP se stroški postopka načeloma delijo glede na to, kdo je postopek sprožil, število strank v postopku in sam uspeh strank v postopku. Stroški za pravno zastopanje (npr. zastopanje po odvetniku) se povrnejo po pravilih, ki veljajo za druge stroške postopka, čeprav pravno zastopanje v upravnem postopku ni predpisano in praviloma tudi ni potrebno. Izpostaviti je potrebno, da se v takšnih primerih, ko stranko zastopa odvetnik, stroški zastopanja po odvetniku odmerijo po Odvetniški tarifi (Ur. l. RS, št. 67/2003 z novelami), stroški drugih pooblaščencev pa se odmerijo v skladu z določbami Pravilnika o stroških v upravnem postopku (Ur. l. RS, št. 86/2005), ki določajo povrnitev teh stroškov za priče, izvedence in tolmače (14. člen Pravilnika o stroških v upravnem postopku, prim. Androjna in Kerševan, Upravno procesno pravo, 2006, str. 262).

Z novelo ZUP-C je bilo dodano posebno pravilo, ki se nanaša na povračilo stroškov stranskega udeleženca, ki je vstopil v postopek. S tem pravilom je zakonodajalec jasno ločil položaj stranskega udeleženca (kar se tiče stroškov) od položaja stranke oziroma stranke z nasprotnim interesom. Sama upravičenost stranskega udeleženca do povračila stroškov je odvisna od tega, v kolikšni meri je v postopku uspel. Le v slednjem primeru lahko zahteva povračilo stroškov postopka, a tedaj mu ta pravica gre. Pomembno je poudariti, da drugi odstavek 113. člena ZUP določa, da v nobenem primeru ni upravičen do povračila osebnih stroškov, ki so mu nastali v postopku. Takšna dopolnitev zakona glede povračila stroškov stranskemu udeležencu glede na njegov uspeh (razen osebnih stroškov, ki jih krije sam), se pokaže kot primerna, vendar je običajno težko ovrednotiti zlasti delni uspeh stranskega udeleženca in nato razmejiti stroške. Pojavi pa se tudi vprašanje, ali naj stranski udeleženec, ki je s svojim zahtevkom s katerim ni uspel, zahtevajoči stranki povzročil dodatne stroške, krije samo svoje stroške. V tem primeru pa si z zahtevajočo stranko nista v enakopravnem položaju, saj mu mora slednja povrniti vse stroške, če v postopku ni uspela (Jerovšek et al., ZUP s komentarjem, 2004, str. 374). Če pa je stranski udeleženec uspel v celoti, ni dvoma, stroški za odvetnika mu po citiranih pravilih pripadejo, tako da jih organ obračuna z odločbo o glavni stvari (213. člen ZUP) in sicer v breme neuspele glavne stranke.


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...