Pravnomočnost in izvršljivost odločitve ob umiku pritožbe

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje
Zadeva: Pravnomočnost in izvršljivost odločitve ob umiku pritožbe   

Datum odgovora: 22. 2. 2010


Vprašanje:

Upravni organ je izdal odločbo prve stopnje, zoper katero je stranka vložila pritožbo, nato pa pritožbo umaknila. Organ druge stopnje bo izdal sklep o ustavitvi pritožbenega postopka, zoper katerega je ponovno dopustna pritožba. Kdaj postane odločba prve stopnje v tem primeru pravnomočna; ali z izvršitvijo sklepa o ustavitvi postopka (po vročitvi sklepa stranki) ali po končanem pri/tožbenem roku zoper izdan sklep?

Odgovor:  

V primeru, da stranka svojo zahtevo, na podlagi katere se je začel postopek (npr. pritožba), umakne, izda organ sklep, da se postopek ustavi. Izdaja tega sklepa je obvezna v vseh primerih, ko je stranka veljavno umaknila svojo zahtevo in zakon za posamezen primer ne določa drugače (če bi bil tek postopka v javnem interesu, bi se nadaljeval in ne ustavil). Sklep postane zaradi drugačnega učinka pritožbe (praviloma je sklep nesuspenziven po 258. členu ZUP) izvršljiv z vročitvijo stranki (glej 224. člen ZUP in Jerovšek et. al., ZUP s komentarjem, 2004, str. 627). Toda v opisanem primeru sklep izda organ druge stopnje (na podlagi tretjega odstavka 256. člena ZUP), zato zoper njega pritožba sploh ni možna (gl. 258. člen ZUP), dokončen in izvršljiv torej postane neposredno z vročitvjo stranki.

Pravnomočnost pa izvira iz 158. člena Ustave Republike Slovenije (URS, Ur. l. RS, št. 33/1991-l in novele), ki pravi, da pravnih razmerij urejenih s pravnomočno odločbo, ni mogoče odpraviti, razveljaviti ali spremeniti v primerih izrednih pravnih sredstev, ki jih in katerih postopek ureja zakon (posebni zakon ali ZUP, o nastopu pravnomočnosti 225. člen ZUP), ). Sklep o ustavitvi postopka postane pravnomočen šele s potekom roka za izpodbijanje v upravnem sporu (ta sklep je namreč možno izpodbijati po 5. členu ZUS-1).

Ob tem pa je nujno ločiti še pojem izvršljivosti - kdaj začne odločba oz. odločitev učinkovati. Izvršljivost je praviloma vezana na dokončnost, nastopi pa prej, če pritožba zoper akt ne zadrži njegove izvršitve.

V danem primeru je bistveno, da je stranka imela možnost pritožbe, a je ni izčrpala, ker jo je sicer vložila, a zatem umaknila. Zato postane odločitev (odločba) v upravni zadevi na prvi stopnji hkrati dokončna in pravnomočna, saj je izčrpanje pritožbe pogoj za upravni spor, ki bi nastop pravnomočnosti zadržal. Odločba prve stopnje postane dokončna in pravnomočna tako ob izteku tožbenega roka zoper sklep o ustavitvi postopka (30 dni od vročitve), toda izvršljiva že z dnem vročitve sklepa o ustavitvi postopka.


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.