Postavitev zakonitega zastopnika - vprašanje vročanja odločbe in statusa stranskega udeleženca: razlika med redakcijama

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje
Vrstica 11: Vrstica 11:
== '''Odgovor:''' ==
== '''Odgovor:''' ==


Stranka v postopku je lahko vsaka fizična oseba in pravna oseba zasebnega ali javnega prava, na katere zahtevo je začet postopek ali zoper katero teče postopek ([[Zak:ZUP#42._.C4.8Dlen|42. člen ZUP]]). Pravico udeleževati se postopka pa ima tudi stranski udeleženec, in sicer pod pogoji, ki jih določa [[Zak:ZUP#43._.C4.8Dlen|43. člen ZUP]], tj. da izkaže pravni interes, torej da vstopa v postopek zaradi varstva svoje pravne koristi, ki je neposredna, na zakon ali drug predpis oprta osebna korist. V obravnavanem primeru ima lahko žena položaj stranke poleg moža kot nosilca pravice oz. obveznosti v postopku torej samo, če izkaže pravni interes.<br> Stroški izvedenca v skladu s prvim odstavkom [[Zak:ZUP#113._.C4.8Dlen|113. člena ZUP]] spadajo med posebne stroške upravnega postopka. B'''reme stroškov postopka pa se določa glede na to, ali se je postopek začel po uradni dolžnosti ali na zahtevo stranke. V primeru, da se postopek začne po uradni dolžnosti (kar velja tudi v obravnavanem primeru postavitve zakonitega zastopnika – skrbnika za posebni primer), velja glede bremena stroškov načelo uspeha v postopku, tj. če se postopek konča za stranko neugodno, nosi stroške postopka stranka, v nasprotnem primeru pa organ'''.<br> Zakoniti zastopnik v imenu stranke opravlja vsa procesna dejanja v postopku, zato se odločba vroči le njemu. Če je kot zakoniti zastopnik določen upravni organ, se mu bo vročilo odločbo po elektronski poti v varni elektronski predal oz., če tega nima, se dokument izroči uradni osebi oziroma osebi, ki je določena za sprejemanje dokumentov (prvi in tretji odstavek [[Zak:ZUP#91._.C4.8Dlen|91. člena ZUP]]).<br>  
Stranka v postopku je lahko vsaka fizična oseba in pravna oseba zasebnega ali javnega prava, na katere zahtevo je začet postopek ali zoper katero teče postopek ([[Zak:ZUP#42._.C4.8Dlen|42. člen ZUP]]). Pravico udeleževati se postopka pa ima tudi stranski udeleženec, in sicer pod pogoji, ki jih določa [[Zak:ZUP#43._.C4.8Dlen|43. člen ZUP]], tj. da izkaže pravni interes, torej da vstopa v postopek zaradi varstva svoje pravne koristi, ki je neposredna, na zakon ali drug predpis oprta osebna korist. <br><br>V obravnavanem primeru ima lahko žena položaj stranke poleg moža kot nosilca pravice oz. obveznosti v postopku torej samo, če izkaže pravni interes.<br> Stroški izvedenca v skladu s prvim odstavkom [[Zak:ZUP#113._.C4.8Dlen|113. člena ZUP]] spadajo med posebne stroške upravnega postopka. B'''reme stroškov postopka pa se določa glede na to, ali se je postopek začel po uradni dolžnosti ali na zahtevo stranke. V primeru, da se postopek začne po uradni dolžnosti (kar velja tudi v obravnavanem primeru postavitve zakonitega zastopnika – skrbnika za posebni primer), velja glede bremena stroškov načelo uspeha v postopku, tj. če se postopek konča za stranko neugodno, nosi stroške postopka stranka, v nasprotnem primeru pa organ'''.<br><br> Zakoniti zastopnik v imenu stranke opravlja vsa procesna dejanja v postopku, zato se odločba vroči le njemu. Če je kot zakoniti zastopnik določen upravni organ, se mu bo vročilo odločbo po elektronski poti v varni elektronski predal oz., če tega nima, se dokument izroči uradni osebi oziroma osebi, ki je določena za sprejemanje dokumentov (prvi in tretji odstavek [[Zak:ZUP#91._.C4.8Dlen|91. člena ZUP]]).<br>  


''Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej [[Upravna-svetovalnica:Privacy policy|Politiko zasebnosti]] in [[Upravna-svetovalnica:Splošno zanikanje odgovornosti|Zanikanje odgovornosti]].''
''Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej [[Upravna-svetovalnica:Privacy policy|Politiko zasebnosti]] in [[Upravna-svetovalnica:Splošno zanikanje odgovornosti|Zanikanje odgovornosti]].''

Redakcija: 15:39, 1. januar 2023

Zadeva: Postavitev zakonitega zastopnika - vprašanje vročanja odločbe in statusa stranskega udeleženca

Datum odgovora: 31. 5. 2009, pregled 1. 1. 2023


Vprašanje:

Stranka je dementna, ne razume pomena svojih ravnanj in se nahaja v domu starejših. Sorodniki stranke (sestre) so podali pobudo, da se stranki postavi zakoniti zastopnik, ki jo bo zastopal pri opravi pravnih poslov. Žena stranke je bila seznanjena s pobudo sorodnikov, vendar se s predlogom ni strinjala, ker je mnenja, da pravnih poslov ni potrebno opraviti. Pri tem se poraja več vprašanj, in sicer ali je žena lahko stranka v postopku? Kdo bo nosil stroške za izvedenca (na primer cenilca)? Ali je potrebno poleg zakonitemu zastopniku odločbo vročiti tudi stranki (varovancu) ter na kakšen način naj se jima vroči, če bo kot zakoniti zastopnik določen sam upravni organ?

Odgovor:

Stranka v postopku je lahko vsaka fizična oseba in pravna oseba zasebnega ali javnega prava, na katere zahtevo je začet postopek ali zoper katero teče postopek (42. člen ZUP). Pravico udeleževati se postopka pa ima tudi stranski udeleženec, in sicer pod pogoji, ki jih določa 43. člen ZUP, tj. da izkaže pravni interes, torej da vstopa v postopek zaradi varstva svoje pravne koristi, ki je neposredna, na zakon ali drug predpis oprta osebna korist.

V obravnavanem primeru ima lahko žena položaj stranke poleg moža kot nosilca pravice oz. obveznosti v postopku torej samo, če izkaže pravni interes.
Stroški izvedenca v skladu s prvim odstavkom 113. člena ZUP spadajo med posebne stroške upravnega postopka. Breme stroškov postopka pa se določa glede na to, ali se je postopek začel po uradni dolžnosti ali na zahtevo stranke. V primeru, da se postopek začne po uradni dolžnosti (kar velja tudi v obravnavanem primeru postavitve zakonitega zastopnika – skrbnika za posebni primer), velja glede bremena stroškov načelo uspeha v postopku, tj. če se postopek konča za stranko neugodno, nosi stroške postopka stranka, v nasprotnem primeru pa organ.

Zakoniti zastopnik v imenu stranke opravlja vsa procesna dejanja v postopku, zato se odločba vroči le njemu. Če je kot zakoniti zastopnik določen upravni organ, se mu bo vročilo odločbo po elektronski poti v varni elektronski predal oz., če tega nima, se dokument izroči uradni osebi oziroma osebi, ki je določena za sprejemanje dokumentov (prvi in tretji odstavek 91. člena ZUP).

Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...