Izkazovanje pravne koristi za vpogled v spis: razlika med redakcijama

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje
m (Text replace - "<br> ''Upravna " to "<br> ''Upravna ")
 
(Text replace - "SPODNJI ODGOVOR JE BIL LAHKO SPREMENJEN S STRANI REGISTRIRANIH UPORABNIKOV UPRAVNE SVETOVALNICE. URADNO IN NESPREMENJENO RAZLIČICO TEGA ČLANKA DOBITE NA:" to "---")
Vrstica 3: Vrstica 3:
'''Datum odgovora:''' 31. 5. 2009
'''Datum odgovora:''' 31. 5. 2009


SPODNJI ODGOVOR JE BIL LAHKO SPREMENJEN S STRANI REGISTRIRANIH UPORABNIKOV UPRAVNE SVETOVALNICE. URADNO IN NESPREMENJENO RAZLIČICO TEGA ČLANKA DOBITE NA:[[Izvirnik:Izkazovanje pravne koristi za vpogled v spis]]
---[[Izvirnik:Izkazovanje pravne koristi za vpogled v spis]]


=='''Vprašanje:'''==
=='''Vprašanje:'''==

Redakcija: 14:19, 8. december 2010

Zadeva: Izkazovanje pravne koristi za vpogled v spis

Datum odgovora: 31. 5. 2009

---Izvirnik:Izkazovanje pravne koristi za vpogled v spis

Vprašanje:

Kako posameznik, ki ni stranka v postopku, izkaže pravno korist, da je upravičen do vpogleda v dokumente? Kako ravnati v primeru, če posameznik zatrjuje, da se bo šele po vpogledu v spis in na podlagi ugotovitev odločil za vložitev pritožbe?

Odgovor:

Po Jerovšek et. al., ZUP s komentarjem, 2004, str. 285 ima pravico seznaniti se z dokumenti zadeve ter dokumente prepisati ali preslikati tudi oseba, ki verjetno izkaže, da ima od tega pravno korist, kar je določeno v drugem odstavku 82. člena ZUP. Zakon v zvezi s to pravico opredeljuje obstoj pravne koristi kot pogoj za vpogled v dokumente zadeve, podobno kot v zvezi s pravico stranskega udeleženca, da se udeleži upravnega postopka (43. člen ZUP). Stranski udeleženec se torej želi udeležiti upravnega postopka zato, ker želi s tem zavarovati neko svojo pravno korist. V tem primeru pa želi zainteresirana oseba pregledati dokumente zato, ker bi od tega imela neko pravno korist. Tudi v tem primeru je pravna korist neposredna, na zakon ali drug predpis oprta osebna korist. Zainteresirana oseba mora izkazati verjetnost, da bo od vpogleda v dokumente zadeve imela pravno korist. Po šestem odstavku 82. člena ZUP ne sme pregledovati in ne prepisovati zapisnika o posvetovanju in glasovanju ter osnutkov odločb. Organ, ki vodi postopek, lahko od zainteresirane osebe zahteva, da obstoj svoje pravne koristi obrazloži pisno ali ustno na zapisnik. Posameznik torej mora vsaj verjetno izkazati svojo pravno korist, da vpogleda v dokumente, v katerih so mu bile po njegovem mnenju kršene pravice. Če pravni interes izkaže, mu je treba omogočiti vpogled v spis, ne glede na njegovo ukrepanje po vpogledu.

Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...