Spreminjanje pravnomočne odločbe: razlika med redakcijama

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje
Vrstica 1: Vrstica 1:
== '''Zadeva: Spreminjanje pravnomočne odločbe'''  ==
== '''Zadeva:''' Spreminjanje pravnomočne odločbe  ==


'''Datum odgovora:''' 28. 2. 2010
'''Datum odgovora:''' 28. 2. 2010  


SPODNJI ODGOVOR JE BIL LAHKO SPREMENJEN S STRANI REGISTRIRANIH UPORABNIKOV UPRAVNE SVETOVALNICE. URADNO IN NESPREMENJENO RAZLIČICO TEGA ČLANKA DOBITE NA:[[Izvirnik:Spreminjanje pravnomočne odločbe]]
SPODNJI ODGOVOR JE BIL LAHKO SPREMENJEN S STRANI REGISTRIRANIH UPORABNIKOV UPRAVNE SVETOVALNICE. URADNO IN NESPREMENJENO RAZLIČICO TEGA ČLANKA DOBITE NA:[[Izvirnik:Spreminjanje pravnomočne odločbe]]

Redakcija: 16:16, 12. maj 2010

Zadeva: Spreminjanje pravnomočne odločbe

Datum odgovora: 28. 2. 2010

SPODNJI ODGOVOR JE BIL LAHKO SPREMENJEN S STRANI REGISTRIRANIH UPORABNIKOV UPRAVNE SVETOVALNICE. URADNO IN NESPREMENJENO RAZLIČICO TEGA ČLANKA DOBITE NA:Izvirnik:Spreminjanje pravnomočne odločbe

Vprašanje:

Kako postopati, če je na zahtevo stranke organ že izdal in vročil odločbo, ob podaji odpovedi pritožbe pa je stranka sporočila, da bo/bi le spremenila del zahteve (npr. uro prireditve, ki jo je upravna enota dovolila). Ali in v katerih primerih je dopustno spreminjati in dopolnjevati že pravnomočno odločbo?

Odgovor:

Skladno z določbami četrtega odstavka 225. člena ZUP je pravnomočno odločbo mogoče odpraviti, razveljaviti ali spremeniti samo na podlagi pravnih sredstev, določenih z zakonom. Namen pravnomočnih aktov je doseči njihovo neizpodbojnost in določeno nespremenljivost (po Jerovšek et al., ZUP s komentarjem, 2004, str. 629).

Sprememba ure prireditve v predmetni zadevi pomeni spremembo zahtevka, saj se nanaša na ključni element predmeta odločanja, glavne stvari. Sprememba pa je možna po 133. člena ZUP le do izdaje odločbe prve stopnje, ne potem. Zato v že izdano odločbo ni več mogoče posegati, z odpovedjo pravici do pritožbe, postane dovoljenje dokončni in pravomočno.  Eventuelno bi stranka lahko do poteka pritožbenega roka oziroma do odpovedi pravici do pritožbe umaknila svoj zahtevek po 134. členu ZUP (kar je možno še po izdaji prvostopenjske odločbe), na podlagi katerega bi organ s sklepom ustavil postopek (v istem sklepu pa odpravil že izdano odločbo), stranka pa bi nemudoma (hkrati z umikom prvotne zahteve) vložila novo vlogo s spremenjeno uro prireditve. A v tem postopku bi moral organ vsa dejanja ugotovitvenega in dokaznega postopka izvesti na novo. Če pa ne bi umaknila zahteve, ampak samo spremenila zahtevo, bi morala stranka vložiti novo zahtevo, o kateri mora upravni organ odločiti z novo odločbo, tudi po novo vodenem ugotovitvenem in dokaznem postopku, v že izdano pa pri tem ne posega. Nova odločba "sama po sebi" nadomesti prvo, ker se prva sploh ne izvrši.

Sprememba pravnega in dejanskega stanja namreč ne vpliva na prvotno – pravnomočno odločbo. Ob tem ni možno kar vnaprej predvidevati, da bo odločitev enaka kot o prvotnem zahtevku (dovolitev).


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...