Notice: Only variables should be passed by reference in /var/www/us/primer.php on line 99
Izrek odločbe v primeru ponovnega odločanja - Upravna svetovalnica
× O projektu Rešeni primeri Postavite vprašanje Kontakt

Rešen primer

Št. 328
Zadeva: Izrek odločbe v primeru ponovnega odločanja
Datum odgovora: 13. 10. 2009, pregled 19. 11. 2022
Status uporabnika:   -
Vprašanje
Organ druge stopnje je odpravil eno točko izreka odločbe prve stopnje in zadevo vrnil v ponovno odločanje. V ponovnem postopku bo upravni organ spremenil samo to točko izreka, ostale točke pa bodo ostale nespremenjene. Kako naj se glasi izrek odločbe, izdane v ponovnem postopku?
Odgovor
Izrek odločbe izraža njeno vsebino in je osrednji in najpomembnejši del odločbe - z njim se namreč odloči o pravici oziroma obveznosti stranke v upravni zadevi, ki je predmet postopka. Izrek mora biti popoln in določen, če je potrebno, se lahko razdeli na več točk. Samo izrek odločbe postane izvršljiv, dokončen ali pravnomočen (Androjna in Kerševan, Upravno procesno pravo, 2006, str. 413; šesti odstavek 213. člena ZUP). Odločba lahko postane dokončna ali pravnomočna samo v enem delu (t. i. delna dokončnost ali pravnomočnost; drugi odstavek 225. člena ZUP) - to pride v poštev tedaj, ko se npr. z odločbo odloči o več pravicah ali obveznostih oziroma kot so deli izreka vsebinsko ločljivi, stranka pa izpodbija le tisti del izreka, ki je vsebinsko neodvisen od drugih delov.

Organ druge stopnje lahko odpravi odločbo prve stopnje iz formalnih in materialnih razlogov ter zadevo reši sam ali jo vrne v ponovno odločanje organu prve stopnje. Organ prve stopnje, ki mu je bila zadeva vrnjena v ponovno odločanje, mora v ponovnem postopku vseskozi upoštevati pripombe oziroma napotila organa druge stopnje in brez odlašanja izdati novo odločbo v zadevi.

Izrek nove odločbe je odvisen od tega, kolikšen del odločbe, izdane v prvem postopku, je bil odpravljen.


Če je bil odpravljen le del odločbe (ena ali več točk izreka), je treba v novi odločbi odločiti samo v tem delu - v preostalem delu je namreč prvotna odločba ostala dokončna (t. i. delna dokončnost), novo izdana odločba pa je v svojem bistvu smiselno gledano dopolnilna odločba prvi odločbi. V izreku nove odločbe je treba torej odločiti na novo, tj. kot da gre za prvo odločitev, saj prejšnje ni (več) - konkretneje povedano: ne "XY točka izreka se spremeni tako, da se glasi ...", ampak "stranki X se dovoli...".

Smiselno enako velja v primeru, če je bila odpravljena celotna odločba, v ponovnem postopku pa bo organ odločil enako kot v prvem postopku - v tem primeru ne zadošča izrek v smislu potrditve prvega izreka, ampak je treba v novi izrek dobesedno povzeti vsebino prvega.
Kategorije
6.3   Sestavine odločbe/sklepa po ZUP (uvod, naziv, izrek, obrazložitev, pouk, podpis/žig) in UUP
7.1   Pravica do pritožbe in odpoved tej pravici



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glejte Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Upravna svetovalnica 2024. Vse pravice pridržane. Politika piškotkov