× O projektu Rešeni primeri Postavite vprašanje Kontakt

Rešen primer

Št. 805
Zadeva: Poprava pomote v sklepu o popravku odločbe
Datum odgovora: 13. 11. 2013, pregled 24. 11. 2022
Status uporabnika: Uradna oseba, ki vodi postopek oz. odloča v njem
Vprašanje
Upravni organ je izdal večje število odločb, nato pa ugotovil, da je v izreku nekaterih prišlo do napake. Da bi slednje popravil, je izdal sklepe o popravi pomote, v katerih pa je zopet prišlo do pomote (npr. napačna navedba številk). Kako lahko popravi ponovno pomoto v že izdanih sklepih o popravku odločbe?
Odgovor
V že izdane odločbe se posega res izjemoma, v skladu z Ustavo RS in ZUP praviloma le s pravnimi sredstvi, ki so omejena po rokih, razlogih, legitimacije itd., saj ima zaupanje v pravo (po pravnomočnosti) celo prednost pred zakonitostjo. Vendar ZUP dopušča popravke tudi v tehničnem smislu, a izključno za pravopisne ali tipkarske ipd. napake.

V dani situaciji se zato najprej postavlja vprašanje, ali je tip napake sploh tak, da sodi pod domet 223. člena ZUP. Slednji namreč velja le za pomote, ki so očitne in tehnične narave (npr. pomota v imenih, številkah oz. druge pisne ali računske pomote). Govorimo o pomotnem zapisu sicer stvarno izjavljene volje organa (glej Breznik et al., ZUP s komentarjem, 2008, str. 586). Če pa gre za zmoto v izjavi volje, kot je na primer napačna raba materialnega predpisa, zmotno ugotovljeno dejansko stanje, pa se lahko takšno napako popravi le s pravnimi sredstvi, kot jih določa ZUP (oz. dodatnimi pravnimi sredstvi, če so predvidena po področni zakonodaji, npr. neprava obnova ipd.), saj gre tukaj za vsebinsko spreminjanje odločbe (glej tudi sodbo VS RS, št. U 1467/93-7, 25. 8. 1994). Napaka glede številke lahko pomeni torej le tehnično pomoto ali tudi spremembo odločitve (npr. znesek ali datum priznane pravice).

Popravek po 223. členu ZUP pa je dopusten le za prvo vrsto pomote. To pomeni, da se bo sklep o popravi pomote izdal, ko se ne ustvarja ničesar novega in tudi ne dopolnjuje odločba, temveč le popravlja očitne tehnične pomote (glej sodbo UpS v Mariboru, št. U 418/2002, 11. 5. 2004 v Breznik et al., ZUP s komentarjem, 2008, str. 589-590). Popravek se izvede kadarkoli, tudi po pravnomočnosti odločbe. Zoper sklep, s katerim se popravi odločba, je dovoljena pritožba. Popravek pomote ima pravni učinek od dneva, od katerega ima pravni učinek popravljena odločba, razen če gre za stranko neugoden popravek odločbe, velja od dneva vročitve sklepa o popravku odločbe.

Popravo ponovne pomote v samem sklepu o popravku (torej sklepa o popravku (sklepa) o popravku(a)) pa ZUP ne predvideva, saj gre za kar dvojno površnost pri organu. Če gre le za očitno tehnično napako, je v dani situaciji zato možno izdati le nove sklepe o popravku prvotnih odločb, kot da bi bili prvi (popravki oz. sklepi). V novem sklepu se v eni izmed točk izreka za vsako zadevo ob tem določi tudi, da se prvi sklep o popravku odpravi.
Kategorije
6.5   Popravek odločbe/sklepa



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glejte Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Upravna svetovalnica 2024. Vse pravice pridržane. Politika piškotkov