× O projektu Rešeni primeri Postavite vprašanje Kontakt

Rešen primer

Št. 70
Zadeva: Obveznost izdaje odločbe na podlagi (zavezujočega) mnenja izvedenca
Datum odgovora: 31. 5. 2009, pregled 24. 1. 2023
Status uporabnika:   -
Vprašanje
Ali mora upravni organ izdati posebno odločbo, če v postopku v skladu s področnim zakonom pridobi mnenje izvedenca, na katerega je organ vezan, pri čemer je to mnenje negativno, torej organ pravice ne more priznati? Ali mora v primeru pritožbe organ prve stopnje zaprositi za ponovno mnenje izvedenca, preden odstopi zadevo v reševanje organu druge stopnje?
Odgovor
Upravni organ mora v vsakem začetem upravnem postopku po 207. členu ZUP izdati odločbo (ali sklep). Le odločba in sklep imata pravno naravo posamičnega upravnega akta, ki pomenita izvršilni naslov in stranki omogočita pravno varstvo z izpodbijanjem tega akta s pravnimi sredstvi po ZUP oziroma v sodnem postopku.

Enako velja, če je organ pri izdaji odločbe vezan na mnenje izvedenca, zlasti če je odločitev (in pred tem mnenje izvedenca) neugodna za stranko. V nasprotnem primeru bi bilo kršeno temeljno načelo pravice do pritožbe po 13. členu ZUP, ker se stranka ne bi mogla pritožiti zoper odločbo, ki ne bi obstajala; zoper mnenje izvedenca pa podobno kot zoper akcesorni akt (mnenje ali soglasje drugega organa) pritožba ni dovoljena in bi se morala zavreči (240. člen ZUP).

Izvedenec ne more izdati odločbe, ker ni organ odločanja, zato mora izdati odločbo upravni organ, ki je zaprosil za izvedeniško mnenje, pa čeprav negativno (zavrnilno).

Uradna oseba na mnenje po ZUP ni vezana; mnenje torej predstavlja enega od dokazov, o katerem uradna oseba presodi po načelih proste presoje dokazov in materialne resnice.

Področni zakon pa lahko nadrejeno ZUP določi, da je mnenje treba obvezno pridobiti in da je mnenje izvedenca za uradno osebo obvezno (glej Jerovšek, Upravni postopek in upravni spor, 2007, str. 119). Tak zakon je npr. Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2, Ur. l. RS, št. 96/12 in novele), ki določa, da je mnenje invalidske komisije v postopku uveljavljanja invalidnine zavezujoče. V primeru pritožbe upravni organ prve stopnje odstopi zadevo v odločanje drugostopenjskemu organu.
Za izvedensko mnenje zaprosi v pritožbenem postopku organ druge stopnje (npr. invalidska komisijo druge stopnje po ZPIZ-2) in ne izdajatelj izpodbijane odločbe.
Kategorije
5.7   Priče, izvedenci, ogled, izjava stranke in druga dokazila
6.1   Kdaj izdati dopis/odločbo/sklep/drugo? in vrste odločb (začasna, dopolnilna)



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glejte Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Upravna svetovalnica 2024. Vse pravice pridržane. Politika piškotkov