× O projektu Rešeni primeri Postavite vprašanje Kontakt

Rešen primer

Št. 690
Zadeva: Obveznost plačevanja upravnih taks
Datum odgovora: 11. 1. 2012, pregled 25. 11. 2022
Status uporabnika:   -
Vprašanje
Ali se taksa plačuje tudi za splošne vloge, na podlagi katerih se ne vodi upravnega postopka (npr. vloga za izdajo mnenja o planski namenski rabi prostora)?
Odgovor
Upravna taksa se v skladu z Zakonom o upravnih taksah (ZUT, Ur. l. RS, št. 106/2010 in novele) plačuje za dokumente in dejanja v upravnih in drugih javnopravnih zadevah pri upravnih organih, med katere sodijo 1) organi državne uprave in organi samoupravnih lokalnih skupnosti ter 2) nosilci javnih pooblastil, kadar odločajo o upravnih zadevah, financirajo pa se iz javnih sredstev (1. in 2. člen ZUT). Tudi pri plačevanju taks velja načelo zakonitosti - takse se plačujejo samo za tiste dokumente in dejanja, ki jih določa taksna tarifa ZUT (drugi odstavek 1. člena ZUT).


Iz ZUT izhaja, da se upravne takse plačujejo predvsem v primerih 1) odločanja o pravicah, obveznostih in pravnih koristih fizičnih oz. pravnih oseb s področja upravnega prava (upravna zadeva -2. člen ZUP) in v primerih 2) enostranskega, oblastnega odločanja o pravicah, obveznostih ali pravnih koristi fizičnih oz. pravnih oseb s področja javnega prava, ki niso upravne zadeve, za postopek odločanja pa ni predpisan poseben postopek (smiselna uporaba ZUP v drugih javnopravnih zadevah - 4. člen ZUP). Vendar obravnavani primeri posamičnega oblastnega odločanja niso edini razlog za nastanek taksne obveznosti, ta nastane tudi pri opravljanju t. i. materialnih dejanj, kot je npr. izdaja potrdila, ali izvedba upravne overitve lastnoročnega podpisa ali kopije dokumenta, prevode ipd.


Obravnavani primeri so le del dejavnosti (pristojnosti) upravnih organov, ki sodi v okvir njihove t.i. izvršilne funkcije, poleg vseh ostalih nalog v okviru te funkcije pa ti organi opravljajo tudi t.i. naloge sodelovanja pri oblikovanju politik (gl. 8. in 9. člen Zakona o državni upravi, ZDU-1, Ur. l. RS, št. 113/05 in novele; o tem podrobneje Virant, Javna uprava, Fakulteta za upravo, 2009, str. 77 in nasl.).


Ko gre torej za vloge, s katerimi oz. na podlagi katerih morajo upravni organ opraviti neko dejanje, ki ni povezano z odločanjem o upravni oz. drugi javnopravni zadevi oziroma opravljanjem materialnih dejanj, ki so določena v taksni tarifi Zakona o upravnih taksah, se upravne takse ne plačujejo. Takse pa se (med drugim) ne plačujejo tudi v primeru, če gre za odločanje o upravni oz. drugi javnopravni zadevi, a je vlagatelj vloge npr. država oz. njen organ in samoupravna lokalna skupnost oz. njen organ - npr. zahteva za izdajo mnenja kot akcesornega akta v upravnem postopku po 209. členu ZUP (gl. 23. člen ZUT).
Kategorije
1.1   Kdaj ne/gre za upravno zadevo in ni/je potrebna podrejena raba ZUP?
3.6   Takse



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glejte Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Upravna svetovalnica 2024. Vse pravice pridržane. Politika piškotkov