× O projektu Rešeni primeri Postavite vprašanje Kontakt

Rešen primer

Št. 528
Zadeva: Spreminjanje odločbe po vročitvi
Datum odgovora: 28. 3. 2011, pregled 13. 12. 2022
Status uporabnika:   -
Vprašanje
Upravni organ je izdal odločbo, ki se je nanašala na več strank. Pri poskusu vročitve odločbe je bilo ugotovljeno, da je ena izmed strank umrla (kuverta vrnjena z oznako »umrla«), ostalim strankam pa je bila vročena. Po pokojni stranki obstaja dedič, ki bi dejansko moral biti v odločbi naveden kot stranka; ostale stranke so navedene pravilno. Kako naj postopa upravni organ, ki je izdal odločbo? Na kakšen način se lahko reši zadevo? Ali se v celoti izda nova odločba in se prejšnja odpravi ali gre v tem primeru za nadomestno odločbo ali je zadevo treba rešiti drugače?
Odgovor
Če stranka med postopkom umre (fizična oseba) ali preneha (pravna oseba), se postopek nadaljuje, če gre v postopku za pravico, obveznost ali pravno korist, ki lahko preide na pravne naslednike. Če med postopkom zaradi prenosa lastninske pravice ali drugih podobnih razlogov oseba pridobi možnost nastopati kot stranka v postopku, jo organ na to opozori in ji omogoči, da prevzame položaj stranke (50. člen ZUP). Organ v takem primeru s sklepom prekine postopek in morebitne pravne naslednike obvesti o možnosti vstopa v postopek (Jerovšek et al.,ZUP s komentarjem, 2004, str. 204). Glede na navedeno, ima dedič možnost nastopati kot stranka v postopku.


Vendar je bila v konkretnem primeru odločba ostalim strankam že vročena, zato se v njeno vsebino ne sme več posegati. Dokler akt ni vročen, z vidika nastopa pravnih posledic tako v razmerju do strank oziroma drugih naslovnikov kot organa izdajatelja akt sploh ni bil izdan (Jerovšek in Kovač, Upravni postopek in upravni spor, 2010, str. 114), drugače pa je v tem primeru, ko je bil akt (odločba) že vročen, pa čeprav samo eni stranki. V tem primeru odločba velja in so nanjo vezani tudi pravni učinki. Tako se mora enaka odločba vročiti nasledniku (tj. dediču), ki bo imel zoper izdano odločbo možnost uporabe pravnih sredstev, v kolikor se z njeno vsebino ne bi strinjal.


Mora pa organ z vročitvijo (sicer enake) odločbe dediču počakati do pravnomočnosti sklepa o dedovanju, do tedaj postopek prekine s sklepom, s katerim prenehajo teči vsi roki, določeni za procesna dejanja (153. člen ZUP ).


V konkretnem primeru mora namreč organ enako odločbo vročiti tudi dediču. Če pravnomočnega sklepa o dedovanje organ še nima, je potrebno postopek prekiniti in počakati na postavitev dediča, potem pa se mu lahko vroči enaka odločba kot je bila vročena ostalim strankam.
Kategorije
3.5   Vročanje
5.5   Predhodno vprašanje in prekinitev postopka



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glejte Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Upravna svetovalnica 2024. Vse pravice pridržane. Politika piškotkov