× O projektu Rešeni primeri Postavite vprašanje Kontakt

Rešen primer

Št. 524
Zadeva: Določitev zavezanca za izpolnitev obveznosti plačila upravne takse
Datum odgovora: 29. 3. 2011, pregled 28. 12. 2022
Status uporabnika:   -
Vprašanje
Stranka vloži zahtevo za pridobitev pravice (npr. gradbenega dovoljenja), ki je po področnem zakonu hkrati podlaga za njeno predhodno obveznost (npr. odmero komunalnega prispevka), toda o obveznosti odloča drug upravni organ kot o pravici na podlagi posredovanja zahtevka s strani enega organa drugemu. Kdo (stranka ali upravni organ) je v takem primeru zavezanec za plačilo upravne takse za vlogo in odločbo pri organu, ki prejme vlogo prek drugega organa?
Odgovor
113. člen ZUP določa temeljna pravila o tem, kdo trpi stroške postopka, med katere spadajo tudi upravne takse za dokumente in dejanja v upravnih in drugih javnopravnih zadevah pri upravnih organih, vendar le smiselno (Jerovšek et al., ZUP s komentarjem, 2004, str. 368). Upravne takse namreč ureja poseben zakon, tj. Zakon o upravnih taksah (ZUT, Ur. l. RS, št. 8/2000 in novele) in zato je v zvezi z njihovim plačevanjem primarno treba upoštevati pravila ZUT.

V danem primeru v skladu s področno zakonodajo (glej Pravilnik o merilih za odmero komunalnega prispevka (Ur. l. RS, št. 95/07 in novele)) lahko v strankinem imenu, ki je hkrati zavezanka za izpolnitev obveznosti (npr. plačilo komunalnega prispevka), vlogo za odmero obveznosti vloži upravni organ A na drug pristojni upravni organ B.

Ker stranka s podajo vloge za izdajo upravne odločbe (npr. gradbenega dovoljenja) na upravni organ A, slednjega istočasno pooblasti, da v njenem imenu opravi določeno procesno dejanje – poda zahtevo za odmero obveznosti na pristojni organ B.

Glede na to, da se je postopek uvedel na strankino zahtevo oziroma se na njeno zahtevo opravljajo dejanja ali izdajajo dokumenti, predvideni v taksni tarifi, je taksni zavezanec sama stranka (glej prvi odstavek 4. člena ZUT). Gre namreč za uveljavljanje njene pravice (pravice do gradnje). Pogoj za pridobitev te pravice pa je praviloma izpolnjevanje določenih pogojev, med drugim tudi plačilo določenih denarnih obveznosti, katere odmeri drug upravni organ (B) na zahtevo same stranke ali posredno prek pristojnega upravnega organa (A), ki odloča o prvotni pravici.


.
Kategorije
3.6   Takse



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glejte Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Upravna svetovalnica 2024. Vse pravice pridržane. Politika piškotkov