× O projektu Rešeni primeri Postavite vprašanje Kontakt

Rešen primer

Št. 493
Zadeva: Umik pritožbe stranskega udeleženca
Datum odgovora: 31. 1. 2011, pregled 27. 12. 2022
Status uporabnika:   -
Vprašanje
Stranski udeleženec je v zakonitem roku podal pritožbo zoper izdani upravni akt. Upravni organ je v skladu z določili 241. člena ZUP pritožbo poslal glavni stranki, da se o njej v določenem roku izreče. V teku tega roka je stranski udeleženec oziroma pritožnik pritožbo umaknil, umaknil je tudi vse navedbe v pritožbi, kot da je sploh ni bilo. Kako naj v tem primeru ravna upravni organ prve stopnje - ali lahko šteje, da pritožbe sploh ni bilo in na izdanem aktu potrdi dokončnost oz. pravnomočnost? V kolikor mora upravni organ izdati sklep o ustavitivi pritožbenega postopka, na kakšni pravni podlagi naj to naredi?
Odgovor
Stranka lahko vsak čas med postopkom, vse do izdaje odločbe na drugi stopnji, umakne svojo zahtevo (prvi odstavek 134. člena ZUP). Analogno velja tudi pritožbo. Zato lahko stranka (ali stranski udeleženec ali vsaka druga oseba, če odločba posega v njene pravice ali pravne koristi kot legitimirani pritožnik) vloženo pritožbo umakne, dokler ni izdana odločba o pritožbi. Če je pritožbo vložil le stranski udeleženec, pa jo umakne, se tako pritožbeni postopek ustavi.

Toda ustavitev postopka ni avtomatska, še manj pa bi se lahko štelo, da niti pritožba niti umik pritožbe sploh nista bila vložena. Organ mora vloge strank obravnavati, vsaj v procesnem smislu. Toda npr. le zaznamek v spisu, da pritožnik umika pritožbo, ne zadostuje, temveč mora pristojni organ o tem izdati poseben pisni sklep o ustavitvi pritožbenega postopka na podlagi prvega odstavka 135. člena ZUP. Če pritožnik umakne pritožbo, mora organ tako izdati sklep o ustavitvi pritožbenega postopka, kar izrecno določa tudi tretji odstavek 256. člena ZUP, saj niso več izpolnjeni pogoji za odločanje o (utemeljenosti) pritožbi (e). Zoper ta sklep je možna pritožba, če ga je izdal že organ prve stopnje, še preden je odstopil zadevo pritožbeni instanci (sklep o ustavitvi na drugi stopnji pa bi bil dokončen).

V tem primeru postane odločba organa prve stopnje dokončna in pravnomočna, če zoper to odločbo ni bila vložena še kakšna pritožba s strani drugih strank, o kateri še ni bilo odločeno, z dnem vročitve sklepa o ustavitvi pritožbenega postopka zaradi umika pritožbe (vsem strankam oz. z dnem vročitve sklepa zadnji stranki). Če so pritožbo vložile tudi druge stranke, se postopek nadaljuje glede odločanja o teh pritožbah (glej Jerovšek et al., ZUP s komentarjem, 2004, str. 695).

Če je bil izdan sklep o ustavitvi pritožbenega postopka pred pretekom pritožbenega roka, pa obstaja do konca tega roka še vedno možnost za vložitev nove pritožbe (po Androjna in Kerševan, Upravno procesno pravo, 2006, str. 535).
Kategorije
4.6   Umik zahteve
7.1   Pravica do pritožbe in odpoved tej pravici



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glejte Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Upravna svetovalnica 2024. Vse pravice pridržane. Politika piškotkov