× O projektu Rešeni primeri Postavite vprašanje Kontakt

Rešen primer

Št. 467
Zadeva: Dopustnost spremembe pogojev za pridobitev pravice oz. statusa stranke po izdaji odločbe?
Datum odgovora: 8. 12. 2010, pregled 30. 11. 2022
Status uporabnika:   -
Vprašanje
Upravni organ je na podlagi javnega razpisa stranki z odločbo podelil status, na podlagi katerega je upravičena uveljaviti pravico. V času uveljavljanja pravice, torej po že izdani odločbi o pridobljenem statusu, organ spreminja pogoje za njeno uveljavitev, češ da naj bi stranka za ohranitev statusa morala spremeniti svojo pravnoorganizacijsko obliko. Ali je taka zahteva organa dopustna?
Odgovor
Postopek dodelitve statusa je upravna zadeva, v kateri mora organ ravnati po ZUP, če področni zakon tako določa ali če iz naslova statusa izhajajo subjektove upravnopravne pravice ali obveznosti. To ne velja le za status oseb (fizičnih ali pravnih), ampak tudi za status stvari (Kovač et al., Upravno-procesne dileme o rabi ZUP, 2010, str. 29).

V skladu z načelom zakonitosti je treba pri izdajanju odločbe uporabiti pravo, ki velja v času odločanja (6. člen ZUP). Če se torej predpis med postopkom na prvi stopnji spremeni, je treba uporabiti spremenjeni predpis, razen če le-ta določa, da je treba uporabiti prejšnji predpis. Drugače pa velja, če organ zamudi rok za odločanje - v tem primeru mora uporabiti predpis, ki je veljal v času, ko bi moral odločiti, kajti to izhaja iz načela enakosti pred zakonom (14. člen Ustave RS (Ur. l. RS, št. 33/1991-I in nasl.)). Zahteva po enakopravni obravnavi posameznikov ali pravnih oseb v postopkih pred upravnimi organi zagotavlja namreč, da bo o istovrstnih vlogah, ki jih ob istem času vlagajo različni posamezniki, odločeno v enakem času in praviloma ob uporabi istih materialnih predpisov (Breznik et al., ZUP s komentarjem, 2004, str. 64 in 71).

V izdano odločbo se lahko posega le s postopki uveljavljanja pravnih sredstev po ZUP oziroma Zakonu o upravnem sporu (ZUS-1, Ur. l. RS; št. 105/06 in nasl.). Prav tako lahko pod določenimi pogoji neko področje drugače uredi predpis (evropski ali slovenski, zakon ali na zakonu temelječ splošni akt, tudi določbe javnega razpisa). Če zahteva po spremembi statusa ne temelji na uporabi pravnih sredstev ali na naknadni dopustni spremembi predpisa, pravno ni utemeljena in zato ne more biti podlaga za spremembo statusa, določenega v izdani odločbi. V nasprotnem bi se poseglo v dokončnost in pravnomočnost odločbe, kar varuje tudi URS v 2. in specifično 158. členu po t. i. konceptu pridobljenih pravic (več Šinkovec, Pridobljene pravice, revija Pravnik, 1994).
Kategorije
1.4   Načelo zakonitosti in diskrecijsko odločanje ter varstvo javne koristi
6.6   Dokončnost in pravnomočnost



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glejte Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Upravna svetovalnica 2024. Vse pravice pridržane. Politika piškotkov