× O projektu Rešeni primeri Postavite vprašanje Kontakt

Rešen primer

Št. 447
Zadeva: Pritožba zoper akte predsednika republike
Datum odgovora: 26. 11. 2010, pregled 21. 12. 2022
Status uporabnika:   -
Vprašanje
Ali je v postopkih, kjer gre le za smiselno rabo ZUP, dovoljena pritožba zoper akte, ki jih izda predsednik republike?
Odgovor
Zoper odločbo, ki jo na prvi stopnji izda državni zbor, predstavniški organ samoupravne lokalne skupnosti ali vlada, pritožba ni dovoljena (primerjaj drugi odstavek 13. člena ZUP v povezavi z 230. členom ZUP). Vlada je izvršilna veja oblasti, del izvršilne veje je tudi predsednik republike. Zato lahko pravila glede pritožbe zoper odločbe vlade, kot so določena v 230. členu ZUP, analogno uporabimo tudi v primeru, ko gre za odločbe, ki jih izda predsednik republike v postopkih, kjer gre za smiselno rabo ZUP. To pomeni, da pritožba zoper akte, ki jih izda predsednik republike, ni dovoljena.

Pri pritožbi gre namreč za upravno instančno pot, kar pomeni, da bo o pritožbi odločal višji upravni organ, to pravilo pa zahteva izjeme za najvišje upravne organe ter organe, ki sploh niso upravni organi (Jerovšek et al., ZUP s komentarjem, 2004, str. 647).

V skladu s 25. členom Ustave Republike Slovenije (URS, Ur. l. RS, št. 33/91-l in novele) mora biti proti odločbam sodišč, drugih državnih organov, organov lokalnih skupnosti in nosilcev javnih pooblastil, vsakomur zagotovljena pravica do pravnega sredstva, tj. pritožbe ali drugega pravnega sredstva. Nadalje 157. člen URS določa, da o zakonitosti dokončnih posamičnih aktov, s katerimi državni organi, organi lokalnih skupnosti in nosilci javnih pooblastil odločajo o pravicah ali o obveznostih in pravnih koristih posameznikov in organizacij, odloča v upravnem sporu pristojno sodišče, če za določeno zadevo ni z zakonom predvideno drugo sodno varstvo. Če ni zagotovljeno drugo sodno varstvo, odloča v upravnem sporu pristojno sodišče tudi o zakonitosti posamičnih dejanj in aktov, s katerimi se posega v ustavne pravice posameznika.


Tako velja tudi za obravnavani primer, da je dopusten upravni spor, če zakon ne določa drugega sodnega varstva ali, če ni upravni spor izrecno (Zakon o upravnem sporu, ZUS-1, Ur. l. RS, št. 105/2006 in novele, 3. člen) izključen (glej komentar k 3. členu ZUS-1, Breznik et al., ZUS-1 s komentarjem, 2008, str. 58-64).
Kategorije
7.1   Pravica do pritožbe in odpoved tej pravici
7.6   Upravni spor in socialni spor ter druge oblike sodnega nadzora



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glejte Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Upravna svetovalnica 2024. Vse pravice pridržane. Politika piškotkov