× O projektu Rešeni primeri Postavite vprašanje Kontakt

Rešen primer

Št. 444
Zadeva: Napačna navedba priimka v odločbi
Datum odgovora: 19. 11. 2010, pregled 24. 11. 2022, 6.1.2025
Status uporabnika: Uradna oseba, ki vodi postopek oz. odloča v njem
Vprašanje

Organ je izdal odločbo, v kateri ni navedel pravilnega priimka stranke (npr. očitna pomota, sprememba priimka po sklenitvi zakonske zveze, posvojitve). Po izdani odločbi je stranka podala izjavo na zapisnik o spremenjenem priimku. Ali naj upravni organ izda sklep o popravi pomote ali dopolnilno odločbo, s katero bi se odpravila napaka, ali naj se izjava na zapisnik obravnava kot pritožba in naj isti organ izda novo odločbo?

Ali je v primeru, ko je v odločbi napačno navedeno ime (kar organ pred izdajo odločbe ni bilo znano), ki ne vpliva na izid odločbe, potrebno napisati sklep o popravi ali je potrebna obnova postopka?

Odgovor

Organ, ki je izdal odločbo, sme vsak čas – torej tudi po vročitvi, tudi dokončnosti in pravnomočnosti - popraviti pomote v imenih, številkah, pisne ali računske napake in druge očitne pomote v sklepu oz. odločbi (prvi odstavek 223. člena ZUP). V izogib težavam strank v pravnem prometu in varnosti pravnega prometa dovoljuje popravo pomote, če gre za očitne pisne, računske in druge napake ali tehnične pomote, npr. navedba stranke kot Kopač namesto Kovač ali zamenjava ženske in moške oblike imena, izpuščene ali dodane črke in znaki ipd. (glej v Jerovšek et al., ZUP s komentarjem 2004, str. 622). V takem primeru se o popravi pomote izda poseben sklep na podlagi drugega odstavka 223. člena ZUP. Pomembno je, da se v izreku takega sklepa o popravi izrecno navede, da se določena beseda nadomesti z drugo. Popravek na odločbi ali sklepu pa se zabeleži v obliki uradnega zaznamka, kjer je označen sklic na sklep o popravku (Jerovšek et al., ZUP s komentarjem, 2004, str. 622).


V konkretnem primeru je bil v izreku napačno naveden priimek stranke. Gre za pomoto organa glede podatka, ki v odločbi ni skladen z uradno evidenco, vendar gre za isto osebo s spremenjenim priimkom. Menimo, da gre v dani situaciji za očitno pomoto, tehnične narave in ne za pomoto v izjavi volje, zato je dopustna izdaja sklepa o popravi pomote v skladu z 223. členom ZUP (glej tudi Sodbo VS RS, št. U 1467/93-7 z dne 25. 8. 1994).


Organ lahko popravi pomote v imenih ali priimkih v kateremkoli sestavnem delu odločbe ali sklepa, dokler s tem ne posega v vsebino odločitve. Torej omenjeno se nanaša na očitno pomoto v podatku imena ali priimka, ki jo organ ugotovi šele po izdaji odločbe in ki ne vpliva na odločitev. Oseba lahko pridobi pravico z odločbo tudi, kadar le-ta ne vsebuje njenega imena (glej sklep VSRS I Up 1153/2001 z dne 7.4.2004).


Dopolnilna odločba se v skladu s prvim odstavkom 220. člena ZUP izda le, ko organ ni odločil o vseh vprašanjih, ki so predmet postopka. V obravnavanih primerih je organ odločil o vseh vprašanjih postopka, pri tem pa navedel napačen priimek, kar pa ni "preostalo" vprašanje, o katerem bi moral organ odločati, zato se dopolnilne odločbe ne izda.


Uporaba pravnih sredstev (npr. pritožbe) in izdaja nadomestne odločbe bi bila utemeljena le, če bi šlo za pravne pomote.

Kategorije
6.5   Popravek odločbe/sklepa



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glejte Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Upravna svetovalnica 2024. Vse pravice pridržane. Politika piškotkov