× O projektu Rešeni primeri Postavite vprašanje Kontakt

Rešen primer

Št. 432
Zadeva: Pooblastilo uradni osebi s srednjo splošno ali srednjo strokovno izobrazbo v enostavnih upravnih postopkih
Datum odgovora: 18. 10. 2010, pregled 7. 1. 2023
Status uporabnika:   -
Vprašanje
Ali pooblastilo uradne osebe s V. stopnjo izobrazbe za vodenje in odločanje v skrajšanem ugotovitvenem postopku na določenem področju (npr. "''iz pristojnosti upravnih notranjih zadev, kadar se po skrajšanem postopku takoj odloči o zadevi (1., 2. in 3. točka prvega odstavka 144.
člena Zakona o splošnem upravnem postopku'')" obsega tudi dejanja pozivanja vložnika ob sprejemu zahteve za dopolnitev vloge z dokazili, predpisanimi s področnimi predpisi? Ali to pooblastilo vključuje v primeru neodziva stranke tudi izdajo sklepa o ustavitvi postopka?
Odgovor
V zadevnem primeru je odprtih več vprašanj, od katerih je glede na pooblastilo uradne osebe ključna definicija skrajšanega ugotovitvenega postopka. Namreč ob upoštevanju pogojev za uradne osebe lahko predstojnik organa podeli ustrezno pooblastilo uradnim osebam tudi z vidika omejitve obsega na vodenje in odločanje po skrajšanem ugotovitvenem postopku v skladu s 144. členom ZUP, toda potem to pooblastilo velja le in dokler se res vodi samo skrajšani in ne poseben ugotovitveni postopek. Zadevno pa je po ZUP odvisno od primera do primera in se ne more opredeliti za vse zadeve z določenega področja (npr. notranje zadeve niti ožje, denimo podaljševanje začasnih dovoljenj za prebivanje) enoznačno. Kadarkoli bi se torej uvedel poseben ugotovitveni postopek oz. bi se ta moral, zlasti ko se ugotovitve organa in navedbe stranke ne skladajo (gl. Androjna in Kerševan, Upravno procesno pravo, 2006, str. 309 in nadaljnje), uradna oseba z zgoraj opredeljenim pooblastilom ne sme več opravljati niti posameznih dejanj v tem (posebnem ugotovitvenem) postopku, razen če je izrecno pooblaščena tudi za vodenje v takih primerih.

Prva in druga alineji prvega odstavka 3. člena Uredbe o izobrazbi, ki jo morajo imeti zaposleni za vodenje in odločanje v upravnem postopku in o strokovnem izpitu iz upravnega postopka (Ur. l. RS, št. 12/13 in novele) določata, da v enostavnih upravnih postopkih na prvi stopnji lahko vodi postopek pred izdajo odločbe zaposleni, ki ima srednjo splošno ali srednjo strokovno izobrazbo, odloča pa zaposleni, ki ima višjo strokovno izpbrazbo. Ne glede na določbo druge alineje prvega odstavka 3. člena Uredbe, lahko na prvi stopnji izdaja odločbe na predpisanih obrazcih oziroma izdaja potrdila in druge listine o dejstvih po 179. členu ZUP, zaposleni, ki ima srednjo splošno ali srednjo strokovno izobrazbo.

Glede na to, da ima v danem primeru uradna oseba V. stopnjo izobrazbe, lahko ta le vodi postopek pred izdajo odločbe v enostavnih upravnih postopkih. Pooblastilo za vodenje postopka je lahko omejeno na posamezna dejanja postopka (npr. pregled in preverjanje popolnosti vloge itd.); v tem primeru ima uradna oseba pravico opravljati ta dejanja in izdajati procesne sklepe v zvezi s temi dejanji (razen če je to v pooblastilu izrecno izključeno). Mogoče je torej šteti, da pooblastilo za opravljanje nekega dejanja vključuje tudi pooblastilo za izdajanje sklepov v zvezi s tem dejanjem. Če pa v pooblastilu ni nobenih omejitev, ima uradna oseba, kot je to določeno v tretjem odstavku 30. člena ZUP, pooblastilo opravljati vsa dejanja v postopku, razen pravice izdajati odločbe in take sklepe, s katerimi se konča postopek (sklep o ustavitvi postopka, sklep o zavrženju zahteve ...; po Jerovšek et al., ZUP s komentarjem, 2004, str. 155-156).

Kadar gre res za skrajšani ugotovitveni postopek, uradna oseba s tovrstnim pooblastilom torej sme in mora stranko tudi pozvati k dopolnitvi morebitne nepopolne vloge in izdati v primeru neodziva sklep o zavrženju zahteve po 67. členu ZUP (ne sklep o ustavitvi postopka). Dodajamo pa opozorilo, da se vloga šteje ob vložitvi zahtevka za popolno, če vključuje tudi podatke oz. priloge in dokazila, ki so kot taki (sestavina osnovne vloge z zahtevkom) predpisani s področnim predpisom. Le v tem primeru se ob nepredložitvi dokazil postopa po postopku ZUP z nepopolno vlogo (in se ob neodzivu stranke zahteva zavrže s sklepom). V ostalih primerih, ko je stranka dolžna sodelovati v ugotovitvenem in dokaznem postopku, pa z organom po pozivu ne sodeluje, tako da bi v danem roku predložila zahtevana dokazila (ki niso predpisana kot obvezna že ob vložitvi temeljenga zahtevka) se postopa po določbah 140. člena ZUP in nadaljnih členov ZUP (zahteva se ob neizkazanosti pogojev za pridobitev pravice zavrne z odločbo).
Kategorije
2.7   Pogoji za uradne osebe, njihova pooblastila in izločitev



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glejte Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Upravna svetovalnica 2024. Vse pravice pridržane. Politika piškotkov