× O projektu Rešeni primeri Postavite vprašanje Kontakt

Rešen primer

Št. 41
Zadeva: Kateri datum se šteje kot datum zahteve, če je vloga dopolnjena kasneje
Datum odgovora: 31. 5. 2009, pregled 25. 11. 2022
Status uporabnika:   -
Vprašanje
Na podlagi katerega predpisa se na konkretnem upravnem področju (npr. dodelitve denarne socialne pomoči) upošteva dan vložitve prvotne vloge in ne dan vložitve vloge, s katero se odpravijo pomanjkljivosti (npr. če je prvotna vloga bila vložena v mesecu maju, dopolnitev vloge pa v mesecu juniju), kajti področni predpis pravico stranke veže na datum vložitve vloge?
Odgovor
Področni zakoni lahko posamezna postopkovna vprašanja urejajo drugače kot ZUP. Na konkretnih upravnih področjih, ki so urejena s področnimi zakoni, se v skladu s 3. členom ZUP slednji uporabljajo prednostno, ZUP pa subsidiarno (npr. v primeru dodelitve denarne socialne pomoči se prednostno uporablja področni predpis, ki ureja postopek dodelitve denarne socialne pomoči). Dan vložitve vloge, s katero se odpravijo pomanjkljivosti, je kot pogoj za nadaljnji postopek določen po 67. členu ZUP. Skladno z njim mora stranka odpraviti pomanjkljivosti vložene vloge v roku, ki ga določi uradna oseba, ki vodi postopek.

Če stranka odpravi zahtevane pomanjkljivosti, rok za izdajo odločbe začne teči od dneva, ko je bila vložena vloga, s katero se odpravijo pomanjkljivosti. Vsaka dopolnjena vloga pridobi status nove vloge, kar pomeni, da se pravočasno dopolnjene in popolne vloge štejejo za formalno popolne od dneva predložitve dopolnitve po zahtevanem pozivu. S tem dnem začne teči rok za izdajo odločbe (222. člen ZUP).Torej, če se pomanjkljivosti vloge odpravijo v zahtevanem roku, ki ga je določil organ (ali tudi kasneje, a še pred izdajo sklepa o zavrženju nepopolne vloge), se šteje z vidika uvedbe in vodenja postopka, da je vloga vložena tisti dan, ko so bile pomanjkljivosti odpravljene.

Od tega položaja pa je treba ločiti posebno pravilo ZUP, ki operacionalizira temeljno načelo varstva pravic strank. V skladu z petim odstavkom 68. člena ZUP se šteje, da je vloga pravočasno vložena, če je sicer sprva nepopolna, a jo vložnik v roku dopolni, tako da šteje kot datum vložitve datum prve (nepopolne) vloge. Za pravočasno se tako šteje (tudi v materialno-pravnem pogledu) sicer pravočasno vložena pomanjkljiva, vendar v danem roku popravljena vloga (glej Breznik et al., ZUP s komentarjem, 2008, str. 257, enako Sever v Kovač in Kerševan, 2020). Če torej področni predpis pravico stranke veže na datum vložitve vloge, upoštevamo določbe 68. člena ZUP glede pravočasnosti vlog.

Datum vložitve vloge je tako za stranko pomemben s stališča uveljavljanja njene pravice, takrat se torej šteje datum vložitve prvotne vloge, čeprav nepopolne. Glede izdaje odločbe pa velja, da se šteje datum vložitve dopolnjene vloge.

V danem primeru mora organ s pogojem, da je stranka manjkajoče dopolnila v danem roku oz. pred zavržbo, obračunati uveljavljano pravico tako, kot da je bila že maja vložena popolna vloga (torej s priznanjem pravice od 1. 6. dalje).
Kategorije
3.1   Vloge in jezik
3.7   Roki



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glejte Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Upravna svetovalnica 2024. Vse pravice pridržane. Politika piškotkov