× O projektu Rešeni primeri Postavite vprašanje Kontakt

Rešen primer

Št. 36
Zadeva: Izvršljivost upravnega akta, zoper katerega je pritožba nesuspenzivna
Datum odgovora: 31. 5. 2009, pregled 8. 12. 2022
Status uporabnika:   -
Vprašanje
Ali se šteje, da je odločba, zoper katero pritožba ne zadrži izvršitve, izvršljiva z dnem vročitve ali naslednji dan?

Odločba v postopku postane dokončna in pravnomočna. Stranka je vložila prepozno pritožbo. Kdaj se šteje, da je odločba postala izvršljiva, z dnem njene dokončnosti ali šele z vročitvijo sklepa o zavrženju prepozne pritožbe?


Organ je stranki z odločbo priznal določeno (denarno) pravico. V podpornem sistemu za izplačevanje priznane pravice traja postopek od naloga za izplačilo do dejanskega izplačila stranki dva meseca, obstaja pa tudi možnost preprečitve izplačevanja. Ali je možno dati nalog za izplačilo stranki za priznano pravico (npr. dodatek za pomoč in postrežbo po Zakonu o vojnih veteranih) pred dejansko pravnomočnostjo akta, pri čemer tudi področni zakon določa, da pritožba zoper odločbo ne zadrži izvršitve?
Odgovor
Področni zakon lahko določi, da pritožba ne zadrži izvršitve odločbe, saj po ZUP velja, da je praviloma suspenzivna. Po tretji točki drugega odstavka 224. člena ZUP odločba postane izvršljiva (že) z dnem vročitve.

Po drugi točki tretjega odstavka 224. člena ZUP postane odločba izvršljiva, ko preteče rok za pritožbo, če ta ni bila vložena. Zato nikakor ni možna razlaga, da izvršljivost nastopi šele po zavrženju prepozne pritožbe.

V danem primeru gre za vprašanje izvršljivosti odločbe oz. izplačevanja priznane pravice. Če področni zakon določa nesuspenzivnost pritožbe in je ta klavzula vpisana tudi v izrek konkretne odločbe, postane ta odločba izvršljiva po 224. členu ZUP že z dnem vročitve stranki.

Torej se z izvrševanjem pravice, tj. z izplačevanjem nikakor ne čaka do pravnomočnosti (to ne velja niti po ZUP, ki črpanje pravice veže praviloma na dokončnost, gl. Jerovšek et al., 2004, komentar k 224. členu ZUP), temveč se odredi nalog za izplačilo takoj po vročitvi. Če bi bila ta odločba kot izvršilni naslov za izplačevanje priznane pravice v pritožbenem postopku ali pred sodiščem odpravljena, se seveda z izplačevanjem preneha in uredi tudi povračilo že izplačanih sredstev.
Kategorije
6.7   Izvršljivost in izvršba po ZUP in ZDavP-2



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glejte Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Upravna svetovalnica 2024. Vse pravice pridržane. Politika piškotkov