Rešen primer
Status uporabnika: -
Izvršba je poseben upravni postopek, ki se po ZUP izpelje po uradni dolžnosti, kadar tako terja javni interes (gl. 7. člen ZUP) na temelju izvršljive obveznosti oz. izvršljivega izvršilnega naslova (običajno odločbe o obveznosti, več v Jerovšek in Kovač, Upravni postopek in upravni spor, 2010, str. 144 in nasl.). Prav tako se izvršba vodi v interesu posamičnih strank pred upravnim ali drugim pristojnim organom, če tako uveljavlja upravičena stranka v razmerju do zavezane na temelju upravnega izvšljivega izvršilnega naslova, tj. odločbe ali sklepa upravnega organa ali poravnave pred upravnim organom (gl. več v 282. člen ZUP in nadaljnjih).
224. člena ZUP določa, da odločba prve stopnje postane izvršljiva, ko se vroči stranki, če pritožba ni dovoljena, ko preteče rok za pritožbo, če pritožba ni bila vložena, ko se vroči stranki, če pritožba ne zadrži izvršitve, ko se pravici do pritožbe odpovedo vse stranke in ko se stranki vroči odločba organa druge stopnje, s katero se pritožba zavrne, ali sklep s katerim se pritožba zavrže. Odločba druge stopnje, s katero je bila odločba prve stopnje nadomeščena, postane izvršljiva, ko se vroči stranki. Če je v odločbi določeno, da se dejanje, ki je predmet izvršbe, mora opraviti v določenem roku, postane odločba izvršljiva s pretekom tega roka. Če v odločbi ni določeno, v katerem roku je treba opraviti dejanje, postane odločba izvršljiva v 15 dneh od dneva, ko bi postala izvršljiva po pravilih drugega in tretjega odstavka, če ne bi bilo izpolnitvenega roka, razen če je določeno, da se izvrši takoj zaradi nujnih ukrepov.
Petnajsti dan po prejetju obvestila o neuspešni osebni vročitvi po prvem odstavku 87. člena ZUP se šteje, da je bila odločba vročena in da je z naslednjim dnem postala odločba, ki je nalagala obveznost, dokončna, izvršljiva pa postane šele po poteku petdnevnega paricijskega (izpolnitvenega roka). Četrti odstavek 224. člena ZUP namreč določa, da če je v odločbi določeno, da se mora dejanje, ki je predmet izvršbe, opraviti v določenem roku, postane odločba izvršljiva s pretekom tega roka. Torej petdnevni rok za izpolnitev obveznosti, določene v prvostopenjski odločbi, je začel teči od dneva vročitve drugostopenjske zavrnilne odločbe (peta točka drugega odstavka 224. člena ZUP). Stranka ima zato z dnem, ko je postala prvostopenjska odločba dokončna, pet dni časa, da izpolni naloženo obveznost.
Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glejte Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.