× O projektu Rešeni primeri Postavite vprašanje Kontakt

Rešen primer

Št. 336
Zadeva: (Ne)vročitev odločbe in nastanek pravnomočnosti
Datum odgovora: 7. 3. 2010, pregled 4. 12. 2022
Status uporabnika:   -
Vprašanje
Organ je izdal odločbo, ki je bila vročena strankam in že par mesecev izvrševana (v izreku je tudi klavzula o nesuspenzivnosti pritožbe), toda naknadno je bilo ugotovljeno, da pa sploh ni bila vročena glavni zavezani stranki (npr. odločba o odvzemu otroka in oddaji v rejo je bila vročena rejnikom, ne pa staršem). Kdaj je ta odločba postala pravnomočna, pri čemer je organ vročal glavni stranki v več poskusih, a ni uspel z vročitvijo po pravilih osebnega vročanja, ker je naslov stranke neznan?
Odgovor
Vročanje je eno ključnih dejanj postopka, saj mora biti stranka seznanjena s potekom postopka in z odločitvijo organa, ki je vodil postopek. Dokler odločba ni vročena stranki, tudi ne more postati niti izvršljiva (kljub klavzuli, da pritožba ne zadrži izvršitve, v izreku odločbe) niti dokončna in pravnomočna (glej Jerovšek et. al., ZUP s komentarjem, 2004, str. 290).

Po drugem odstavku 96. člena ZUP vročevalec ne sme kar pustiti sporočila o prispelem pismu (z naknadnim nastopom fikcije vročitve), če osebe na naslovu ne najde oz. je očitno, da se fizična oseba dejansko (ne glede na registrsko prijavljen naslov) tam ne nahaja, ampak se mora prepričati, na podlagi opravljenega poizvedovanja ali kako drugače, ali oseba tam sploh živi, in o tem obvestiti organ. Če pa organ iz uradne evidence ugotovi, da je naslov za vročanje enak kot naslov, ki ga je navedla stranka, poskus vročanja pa je bil neuspešen, odredi, da se vročitev v postopku opravi tako, da se skupaj s poskusom vročitve objavi obvestilo o izdani odločbi na oglasni deski organa in na enotnem državnem portalu E-uprava z javnim naznanilom. Po veljavni ureditvi organ odredi vročanje z objavo po predhodni preveritvi skladnosti naslova, na katerem je bil opravljen poskus vročitve, s podatki uradnih evidenc in po tem, ko je bil poskus vročitve na naslovu za vročanje neuspešen. Po petem odstavku 96. člena ZUP vročitev velja za opravljeno po izteku 15 dni od dneva, ko je bilo obvestilo o dokumentu objavljeno na oglasni deski organa, ki vodi postopek, in na enotnem državnem portalu E-uprava, pritožbeni rok prične teči 16. dan od objave na oglasni deski in poteče po 15 dneh. Pri postopkih, začetih po uradni dolžnosti, se vroča na naslovu za vročanje po registru, če osebe tam očitno ni, pa neposredno z javnim naznanilom. Odločba postane ob klavzuli o nesuspenzivnosti pritožbe tako izvršljiva z dnem vročitve, torej ob neznanem naslovu stranke 16. dan od objave z javnim naznanilom.

Ker v danem primeru vročitev ni bila opravljena pravilno (z javnim naznanilom), ta odločba sploh ni postala izvršljiva in pravnomočna, čeprav je dejansko že izvršena. Organ naj zato vendar odločbo vroči pač sedaj, pravilno (prek javno naznanjenega obvestila, da sanira dosedanje nezakonito stanje, sicer bi lahko stranka v prihodnje za nazaj izpodbijala odločitev, ki pa je bila očitno sprejeta v javnem (otrokovem) interesu. Dokončna in pravnomočna bo ta odločba postala tako predvidoma šele po poteku 30 dni (15 dni za objavo in nastop fikcije vročitve in še 15 dni za morebitno pritožbo) od objave obvestila o vročitvi odločbe še zavezani stranki (staršem).
Kategorije
3.5   Vročanje
6.7   Izvršljivost in izvršba po ZUP in ZDavP-2



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glejte Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Upravna svetovalnica 2024. Vse pravice pridržane. Politika piškotkov