Rešen primer
Št. 320
Zadeva: Popravek potrditve pravnomočnosti odločbe
Datum odgovora: 22. 2. 2010 Status uporabnika: -
Vprašanje
Na kakšen način je mogoče preklicati oz. popraviti že potrjeno pravnomočnost na odločbi (npr. na gradbenem dovoljenju), zoper katero je bila vložena dovoljena pritožba, vendar tega organ izdajatelj ni vedel in je torej pomotoma potrdil dokončnost in pravnomočnost akta?
Odgovor
Pri potrditvi pravnomočnosti odločbe gre za potrdilo na podlagi določb 180. člena ZUP. Tudi potrdila o dokončnosti in pravnomočnosti odločbe se štejejo kot druga dokazila, o katerih verodostojnosti in dokazni moči presoja uradna oseba po načelu proste presoje dokazov (10. člen ZUP) (po Jerovšek et al., ZUP s komentarjem, 2004, str. 515-516). Potrdila o pravnomočnosti se izdajajo po posebnem ugotovitvenem postopku, niso javne listine in drugi organi nanje niso vezani. Izrecno je tudi dopusten popravek potrditve pravnomočnosti (peti odstavek 225. člena ZUP), saj se v praksi večkrat zgodi, da organ prve stopnje ne ve, da je bila zoper odločbo vložena dovoljena in pravočasna pritožba (Jerovšek et al., ZUP s komentarjem, 2004, str. 631). Rok za izdajo potrdila, zaradi posebnega ugotovitvenega postopka, kar velja tudi za popravek potrditve pravnomočnosti, je 30 dni. Organ namreč lahko tudi sam presodi, da podatki iz potrdila po 180. členu ZUP niso resnični (načelo proste presoje dokazov, 10. člen ZUP), zato tedaj sam vodi (ponovni) ugotovitveni in dokazni postopek o spornih dejstvih. Popravek se zaznamuje tudi na odločbi z napačnim potrdilom (prim. 223. člen ZUP).
Kategorije
6.5 Popravek odločbe/sklepa 6.6 Dokončnost in pravnomočnost
Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glejte Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.
Kontakt
O projektu
Sledite nam
Upravna svetovalnica 2024. Vse pravice pridržane.
Politika piškotkov