× O projektu Rešeni primeri Postavite vprašanje Kontakt

Rešen primer

Št. 32
Zadeva: Izvršitev obveznosti (že) med postopkom, pred in po izdaji odločbe
Datum odgovora: 31. 5. 2009, pregled 7. 12. 2022
Status uporabnika:   -
Vprašanje
Upravi organ izda odločbo, na katero se stranka pritoži. Pritožba je zavrnjena, zato stranka vloži tožbo na upravno sodišče in na sodišču uspe. Upravno sodišče je tožbi ugodilo in zadevo vrnilo v ponovno odločanje. Upravni organ od zastopnika stranke prejme kopijo sodbe sodišča. Kako postopati naprej, ob upoštevanju, da je treba ukrepati čimprej oz. enako hitro kot v prvem postopku, saj gre za nujne ukrepe v javnem interesu (npr. varstvo pravic otroka)?
Odgovor
Po 304. členu ZUP je možno izdati t. i. začasni sklep za zavarovanje izpolnitve obveznosti, če je obveznost vsaj verjetno izkazana. Torej se sklep izda tudi, če matičnega, tj. osnovnega postopka upravni organ še ni zaključil, kaj šele že izdal odločbo in začel izvršbo. Tako zavarovanje je možno še pred začetkom postopka izvršbe, celo pred izdajo izvršilnega naslova (odločbe). ZUP določa posebne pogoje za zavarovanje, in sicer mora obstajati utemeljeno pričakovanje (sum), da bo zavezana stranka (v konkretnem primeru npr. stranka – starši otroka) onemogočila izpolnitev svoje obveznosti, če in ko bo ta določena z odločbo. Upravni organ mora v začasnem sklepu za zavarovanje obveznosti v obrazložitvi izkazati tako verjetnost obveznosti kot posebej verjetnost, da bo zavezanec izvršitev obveznosti onemogočil ali vsaj otežil. Izvršljivost se določi že v odločbi o naložitvi obveznosti (klavzula o nesuspenzivnosti pritožbe, lahko tudi takojšnja izvršba, če gre za nujne ukrepe v javnem interesu). Slednje omogočata 236. člen ZUP in tretji odstavek 290. člena ZUP. Tako se lahko s kombinacijo uporabe določb 236., 304. in 290. člena ZUP doseže takojšnja izvršitev obveznosti, če že ob začetku upravnega postopka obstaja verjetnost naložitve in oteževanja izpolnitve obveznosti s strani zavezane stranke.
Kategorije
6.7   Izvršljivost in izvršba po ZUP in ZDavP-2



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glejte Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Upravna svetovalnica 2024. Vse pravice pridržane. Politika piškotkov