× O projektu Rešeni primeri Postavite vprašanje Kontakt

Rešen primer

Št. 235
Zadeva: Odvetnik brez pooblastila v postopku
Datum odgovora: 15. 10. 2009, pregled 30. 12. 2022
Status uporabnika: uradna oseba, ki vodi postopek
Vprašanje
Ali se je odvetnik dolžan izkazati z odvetniško izkaznico, če s seboj nima pooblastila? Ali lahko posamezna dejanja v postopku opravlja katerikoli odvetnik iz odvetniške družbe brez pooblastila, čeprav se pooblastilo glasi na določenega odvetnika?
Odgovor

Z ZUP je določen obseg pooblastila, ki ga ima odvetnik, če ga je stranka pooblastila za zastopanje. Če je pooblaščenec odvetnik ali odvetniška družba, lahko na podlagi splošnega pooblastila opravlja vsa dejanja, ne sme pa vlagati izrednih pravnih sredstev. Za to potrebuje tudi odvetnik posebno pooblastilo (Kovač in Jerovšek, Upravni postopek in upravni spor, 2024, str. 113).


Izkazovanja z odvetniško izkaznico ZUP ne določa, vendar v petem odstavku 55. člena ZUP razširja možnost zastopanja stranke začasno brez pooblastila torej, organ lahko dovoli (ni pa dolžan to storiti), da opravi procesna dejanja za stranko oseba, ki ni predložila pooblastila, vendar ji naloži, da v določenem roku predloži pooblastilo in v njem izkaže odobritev že opravljenih dejanj.


Do predložitve pooblastila ni dovoljeno izdajati odločbe. Če po izteku roka pooblastilo ni predloženo (oziroma v pooblastilu ni izkazana odobritev že opravljenih dejanj), se opravljena dejanja ne upoštevajo. Če pooblaščenec brez pooblastila v roku, ki ga določi organ, ne predloži pooblastila za vloženo zahtevo oziroma vloženo pritožbo ali izredno pravno sredstvo, organ zavrže takšno vlogo, razen če je dolžan nadaljevati postopek po uradni dolžnosti (po Jerovšku et al., ZUP s komentarjem, 2004, str. 220-221). Sama pravilnost pooblastila se preizkusi po uradni dolžnosti. Če pa se ugotovijo pomanjkljivosti pooblastila, organ pozove stranko ali pooblaščenca, naj te pomanjkljivosti odpravi (56. člen ZUP).


Pooblastilo odvetniški družbi ureja 54. člen ZUP, kjer je opredeljeno, da se za zastopanje pred organom lahko pooblasti tudi odvetniška družba. V takšnem primeru se šteje, da je pooblastilo dano vsem odvetnikom pooblaščene odvetniške družbe. Če pa stranka pooblasti določenega odvetnika iz odvetniške družbe, 59. člen ZUP zahteva izrecno navedbo nadomeščanja v pooblastilu le, ko odvetnika nadomešča odvetniški kandidat, ki je pri njem zaposlen ali odvetniški pripravnik, ki dela v njegovi pisarni. Zato velja, da odvetnika lahko nadomešča drugi odvetnik, ki je pri njem zaposlen, brez izrecne navedbe slednjega v pooblastilu, mora pa biti stranka o tem obveščena.

Kategorije
2.6   Zastopniki strank (po ZUP in skrbniki)



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glejte Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Upravna svetovalnica 2024. Vse pravice pridržane. Politika piškotkov