× O projektu Rešeni primeri Postavite vprašanje Kontakt

Rešen primer

Št. 187
Zadeva: Vpliv vložene tožbe na izvršljivost odločbe
Datum odgovora: 31. 5. 2009, pregled 13. 12. 2022
Status uporabnika:   -
Vprašanje
Upravni organ (na primer Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, v nadaljevanju ZPIZ) je izdal odločbo (na primer odločbo o nadomestilu osebnega dohodka na drugem delovnem mestu za določeno časovno obdobje). Teden dni kasneje je upravni organ izdal nadomestno odločbo, ki je nadomestila prvo odločbo, odločeno pa je bilo o pravici, ki se je nanašala na drugo časovno obdobje. V pritožbenem postopku sta bili obe odločbi potrjeni, zato sta bili v zakonitem roku vloženi tožbi na sodišče in sta v reševanju. Leto dni kasneje je upravni organ izdal odločbo o ponovni odmeri oz. podelitvi pravice (na primer odločbo o odmeri pokojnine), v kateri je upošteval določbe za dodelitev pravice iz prvotne in nadomestne odločbe (na primer upošteval je zneske nadomestila, odmerjenega v prvotni in nadomestni odločbi). Kdaj postane odločba upravnega organa (ZPIZ) izvršljiva in ali tožba na sodišče zadrži izvršitev dokončne upravne odločbe?
Odgovor
224. člen ZUP določa, da je odločba, ki se ne more več izpodbijati s pritožbo, dokončna. Takrat lahko stranka začne izvajati svoje pravice in obveznosti. Po drugem odstavku 224. člena ZUP postane odločba prve stopnje izvršljiva, ko se vroči stranki, če pritožba ni dovoljena, oz. ko preteče rok za pritožbo, če pritožba ni bila vložena, oz. ko se vroči stranki, če pritožba ne zadrži izvršitve, oz. ko se pravici do pritožbe odpovedo vse stranke oziroma ko se stranki vroči odločba organa druge stopnje, s katero se pritožba zavrne, ali sklep, s katerim se pritožba zavrže.

Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2, Ur. l. RS, št. 48/2022 in novele) – kot primer področnega predpisa – v 182. členu določa, da pritožba ne zadrži izvršitve odločbe, s katero je odločeno o pravicah iz obveznega zavarovanja, razen če ni z zakonom drugače določeno. Odločba, s katero so priznane pravice na podlagi invalidnosti II. ali III. kategorije, se izvrši, ko postane dokončna v upravnem postopku. Odločba o pravici do invalidske pokojnine postane izvršljiva z dnem, ko postane pravnomočna. Iz povedanega sledi, da tožba na sodišče praviloma ne bo zadržala izvrševanja dokončne upravne odločbe, če se v sodnem postopku ne uveljavlja sočasno s tožbo tudi začasne odredbe ali če posebni zakon nastanka izvršljivosti ne veže na pravnomočnost.
Kategorije
6.6   Dokončnost in pravnomočnost



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glejte Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Upravna svetovalnica 2024. Vse pravice pridržane. Politika piškotkov