× O projektu Rešeni primeri Postavite vprašanje Kontakt

Rešen primer

Št. 172
Zadeva: Ustavitev/prekinitev upravnega postopka
Datum odgovora: 31. 5. 2009, pregled 15. 1. 2023
Status uporabnika: uradna oseba, ki vodi postopek
Vprašanje

Upravni organ je prejel vlogo za oprostitev plačila denarne obveznosti (npr. plačila za oskrbo). Stranki v postopku sta zavezanec in občina stalnega bivališča, ki jo je upravni organ na podlagi področnega predpisa, kot je Uredba o merilih za določanje oprostitev pri plačilu socialnovarstvenih storitev, dolžan obvestiti o uvedbi postopka in ji dati možnost, da kot stranka (plačnik) vstopi v postopek. Tega upravni organ ni mogel storiti, saj je zavezanec umrl. Zavezanec je koristil plačljive pravice (storitve) od 9. 11.


V skladu s področnim predpisom upravni organ odloči o oprostitvi plačila denarne obveznosti za obdobje od dneva začetka izvajanja storitve dalje (to je od 9. 11.). Uradna oseba je spregledala, da gre za dedljive pravice, in je napačno po četrtem odstavku 50. člena ZUP postopek s sklepom ustavila. Sklep je razglasila na oglasni deski in na enotnem državnem portalu ter vročila izvajalcu storitev (npr. domu za starejše). Rok za pritožbo še ni potekel.


Poraja se vprašanje, kako naj se napaka sanira, da bo zadoščeno ZUP?

Odgovor

Ustavitev upravnega postopka v konkretnem primeru ni bila pravilna, saj je predmet odločanja denarna obveznost (plačilo oskrbe), ki je prenosljiva na pravne naslednike (dediče). Čeprav sklep ni bil vročen drugi stranki (občini), je pritožba možna tudi zanjo, saj lahko katerikoli pritožnik hkrati s pritožbo uveljavlja status stranke ne glede na ne/vročitev (poleg tega pa je bilo v konkretnem primeru vročanje opravljeno z javnim naznanilom, kar pomeni, da je sklep v bistvu bil vročen vsem morebitnim strankam).


V primeru, da druga stranka (občina) vloži pritožbo, lahko upravni organ izda nadomestno odločbo namesto sklepa, ki ga v posebni točki tudi odpravi. Prav tako obstaja možnost pritožbe morebitnih drugih strank (na primer dedičev umrlega), ki bi sicer morale poravnati nastalo denarno obveznost v primeru, da upravni organ ne bo odločil, da gre ta v breme občine. Morebitni potencialni dediči še niso bili določeni, zato določitev le-teh šteje za predhodno vprašanje v skladu s 147. členom ZUP, o katerem bo odločalo sodišče v sodnem (zapuščinskem) postopku. Upravni organ bi zato lahko na osnovi pritožbe npr. otroka umrle stranke izdal sklep o prekinitvi postopka zaradi predhodnega vprašanja (določitev dediča), z njim tudi že odpravil izdani sklep o ustavitvi postopka, potem pa počakal na odločitev pristojnega organa – sodišča. Rešitev predhodnega vprašanja naj se izvede takrat, ko je to v nekem postopku odločilno (po Androjna in Kerševan, Upravno procesno pravo, 2006, str. 317–323).


Prav tako pa obstaja tudi možnost izrednih pravnih sredstev, in sicer bi lahko pristojno resorno ministrstvo po nadzorstveni pravici (274. člen ZUP) zaradi očitne kršitve materialnega prava izdani sklep o ustavitvi postopka razveljavilo in samo izdalo meritorno odločbo (na primer o oprostitvi plačila denarne obveznosti).

Kategorije
5.5   Predhodno vprašanje in prekinitev postopka



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glejte Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Upravna svetovalnica 2024. Vse pravice pridržane. Politika piškotkov