× O projektu Rešeni primeri Postavite vprašanje Kontakt

Rešen primer

Št. 141
Zadeva: Priznanje statusa stranskega udeleženca, če si navedbe aktivne stranke in domnevnega stranskega udeleženca nasprotujejo
Datum odgovora: 31. 5. 2009, pregled 7. 1. 2023
Status uporabnika:   -
Vprašanje
V upravnem postopku uradna oseba prejme zahtevo za priznanje statusa stranskega udeleženca v postopku, katero pa aktivna stranka izpodbija z dokazili, da ta oseba do tega statusa ni upravičena. Kaj mora uradna oseba v takem primeru storiti?
Odgovor
Uradna oseba mora po 43. členu ZUP ugotoviti, ali ima oseba, ki je vložila zahtevo za priznanje statusa stranskega udeleženca, res pravni interes v tej zadevi.
* Če uradna oseba status stranskega udeleženca prizna, izda o tem sklep ter to osebo povabi v postopek (prvi odstavek 143. člena ZUP).
* Če pa ugotovi, da oseba v tem postopku ne izkazuje pravnih koristi, jo mora še pred odločitvijo seznaniti tudi z argumenti aktivne stranke proti temu, da bi ta oseba bila stranski udeleženec (9. člen ZUP). Zaradi razjasnitve se lahko razpiše ustna obravnava.

Breme dokazovanj oz. izpodbijanja pravnega interesa je po preiskovalnem načelu na organu – ta mora presoditi, ali je pravni interes izkazan. Uradna oseba odločanje o obstoju pravnega interesa in vstopu v postopek zaključi s sklepom (ki se izda kot sklep o postranskem vsebinskem vprašanju postopka). Zoper sklep, s katerim se osebi statusa stranskega udeleženca ne prizna, je dovoljena pritožba (prvi odstavek 142. člena ZUP), ki zadrži (prekine) matični postopek do odločitve na drugi stopnji.
Kategorije
2.5   Stranski udeleženci



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glejte Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Upravna svetovalnica 2024. Vse pravice pridržane. Politika piškotkov