
Rešen primer

Status uporabnika: Uradna oseba, ki vodi postopek oz. odloča v njem
Stranka je pred sprejetjem določbe področnega zakona (npr. 146. člena Gradbenega zakona (GZ-1)) vložila vlogo za izdajo odločbe (npr. dovoljenja za objekt daljšega obstoja) in plačala obveznosti (npr. komunalni prispevek ter nadomestilo za degradacijo in uzurpacijo). Glede na strankine navedbe, da je bila njena vloga za izdajo dovoljenja popolna (priložena je bila vsa potrebna dokumentacija in poravnane tudi vse obveznosti), se postavlja vprašanje, ali je upravičena do izdaje odločbe.
Temelj odločanja v upravni zadevi je področni predpis, ki velja v času odločanja pri organu prve stopnje. Če se predpis med postopkom na prvi stopnji spremeni, se uporabi spremenjeni predpis. Če pa organ v vlogi ne odloči v roku za izdajo odločbe (222. člen ZUP) in se predpis po izteku tega roka spremeni, je dopustna ustavnopravna razlaga na temelju načela zaupanja v pravo (2. člen Ustave) in enakega varstva pravic (22. člen Ustave), da organ odločba po predpisu, ki je veljal v času, v katerem bi moral odločiti o zahtevku. Vloge organ ne sme več zavreči (Kovač P., Jerovšek T., Upravni postopek in upravni spor). Po načelu zakonitosti iz 6. člena ZUP in načelu varstva pravic strank in varstvo javnih koristi iz 7. člena ZUP, pa morajo organi ravnati oziroma odločati v upravnem postopku po zakonu ter pri odločanju o pravicah, obveznostih in pravnih koristih strank se nasproti njim uporabljajo tisti s predpisi določeni ukrepi, ki so zanje ugodnejši, če se z njimi doseže namen predpisa.
146. člen GZ-1 ureja postopke izdaje dovoljenja za objekte daljšega obstoja, vendar posebnega roka za izdajo dovoljenja ne določa, zato velja splošna določba za izdajo odločbe, iz 222. člena ZUP. Kadar se začne postopek na zahtevo stranke oziroma po uradni dolžnosti, če je to v interesu stranke, pa pred odločitvijo ni potreben poseben ugotovitveni postopek, mora pristojni organ izdati odločbo in jo vročiti stranki čimprej, najpozneje pa v enem mesecu od dneva, ko je prejel popolno vlogo za začetek postopka, oziroma od dneva, ko je bil začet postopek po uradni dolžnosti. V drugih primerih, ko se začne postopek na zahtevo stranke oziroma po uradni dolžnosti, če je to v interesu stranke, mora pristojni organ izdati odločbo in jo vročiti stranki najpozneje v dveh mesecih.
Stranka ne navaja, kdaj točno je vložila vlogo za izdajo dovoljenja na podlagi 146. člena GZ-1, navaja le, da je bila vloga popolna. V zvezi s 146. členom GZ-1 je potrebno omeniti, da je Ustavno sodišča 23. 11. 2023 izdalo sklep U-I-203/23-7 o začasnem zadržanju izvrševanja 146. člena Gradbenega zakona do končne odločitve Ustavnega sodišča. V izdanem sklepu je Ustavno sodišče odločilo, da začasno zadržanje izvrševanja 146. člena GZ-1 pomeni predvsem to, da se postopki izdaje dovoljenj za objekte daljšega obstoja do končne odločitve Ustavnega sodišča ne morejo začeti oziroma končati. Ti postopki bodo lahko izpeljani kasneje, če bo ugotovljeno, da izpodbijana ureditev ni v neskladju z Ustavo (6. točka obrazložitvi sklepa).
Glede na izdani sklep Ustavnega sodišča z dne 23. 11. 2023, je zaključiti, da je odločitev v konkretni zadevi zaradi izdaje konkretnega sklepa Ustavnega sodišča, začasno zadržana.
4.1 Procesne predpostavke za uvedbo postopka
Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glejte Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.