× O projektu Rešeni primeri Postavite vprašanje Kontakt

Rešen primer

Št. 1199
Zadeva: Upoštevanje soglasja lastnika, če to ni podano s strani zakonitega zastopnika pravne osebe, ki je lastnica nepremičnine
Datum odgovora: 24. 01. 2025
Status uporabnika: Uradna oseba, ki vodi postopek oz. odloča v njem
Vprašanje

Ali je v upravnem postopku (npr. prijave prebivališča) veljavno soglasje, ki ga v imenu pravne osebe, ne poda zakoniti zastopnik te pravne osebe (kot npr. družbenik, ustanovitelj itd.)?

Odgovor

Pravno osebo v upravnem postopku zastopa njen zakoniti zastopnik, ki v imenu in na račun pravne osebe opravlja procesna dejanja. Voljo pravne osebe lahko izraža le zakoniti zastopnik. Na voljo drugih oseb, ki niso zakoniti zastopniki pravne osebe, je organ vezan le če imajo pooblastilo zakonitega zastopnika (pooblaščenec). Zato vlog, ki jih vlagajo osebe, ki niso po zakonu ali po pooblastilu zakonitega zastopnika pooblaščene za zastopanje pravne osebe, ni dopustno obravnavati kot vlog pravne osebe. Enako velja za listine, ki veljajo kot dokaz in morajo izražati voljo pravne osebe.


Presoja verodostojnosti dokazil v upravnem postopku (v tem primeru soglasja za prijavo prebivališča) je dolžnost organa oz. uradne osebe, ki je pristojna za vodenje in odločanje v postopku. Na podlagi načela proste presoje dokazov (10. členu ZUP) uradna oseba presodi v upravni zadevi po svojem prepričanju po vestni in skrbni preučitvi vseh zbranih dokazov v postopku, kateri dokaz bo upoštevala. Pri tej presoji je vezana na morebitna pravila materialnega predpisa, če morebiti določa, s katerimi dokazi se dokazuje neko pravno relevantno dejstvo (tovrstno omejevanje je sicer sporno z vidika enakega varstva pravic (22. člen Ustave).


Za postopek prijave prebivališča je v četrtem odstavku 7. člena Zakona o prijavi prebivališča določeno, da je ob prijavi prebivališča potrebno predložiti dokazilo o pravici do prebivanja na naslovu, ki se ga prijavlja. S prijavo na naslov se mora strinjati lastnik nepremičnine, to je v sodbi UPRS Sodba III U 92/2019-21, z dne 15. 4. 2021, poudarilo tudi Upravno sodišče: »Posamezniku ne sme biti kratena pravica do prijavne obveznosti na določenem naslovu, vendar pod pogojem, da na določenem naslovu posameznik dejansko prebiva, lastnik pa mu bivanje na tem naslovu dovoljuje.« Za dokazilo šteje tudi soglasje lastnika. Če je lastnik nepremičnine pravna oseba, izjavo volje v smislu prej omenjenega soglasja, lahko izrazi zakoniti zastopnik ali po njegovem pooblastilu za podajo soglasja druga oseba, pri čemer mora biti pooblastilo priloženo omenjenemu soglasju. Takšen dokaz, pa bi potem v postopku presojala uradna oseba tekom upravnega postopka po načelu proste presoje dokaza, v kolikor tak dokaz ni že opredeljen v materialnih predpisih.

Kategorije
1.4   Načelo zakonitosti in diskrecijsko odločanje ter varstvo javne koristi
2.6   Zastopniki strank (po ZUP in skrbniki)



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glejte Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Upravna svetovalnica 2024. Vse pravice pridržane. Politika piškotkov