× O projektu Rešeni primeri Postavite vprašanje Kontakt

Rešen primer

Št. 1093
Zadeva: Osebno vročanje dokumentov na trdem disku
Datum odgovora: 6. 5. 2024
Status uporabnika: uradna oseba, ki vodi upravni postopek
Vprašanje

Ali je vročitev dokumenta po ZUP pravilno opravljena, če organ stranki pošlje v »ZUP ovojnici« USB ključek, na katerem je dokument, ki ga je potrebno vročiti?

Odgovor
Vročanje je opravilo, s katerim organi, ki vodijo upravne postopke, izročajo vabila, opomine, obvestila, odredbe, odločbe, sklepe in druge uradne dokumente tistim, ki so jim namenjeni. Vročitev dokumenta ima pomembne pravne posledice za dokumente, ki se morajo vročiti, za organe, ki so izdali dokumente, in za tiste, ki jim je dokument vročen oziroma namenjen (Androjna in Kerševan, Upravno procesno pravo, 2017, str. 227). V skladu s četrtim odstavkom 83. člena ZUP se odločbe, sklepi in drugi dokumenti, v katerih je določen rok, vročijo po tem zakonu tako, da es zagotovi hitro in učinkovito vročitev z najmanjšimi stroški za organ in naslovnika. Organ po ZUP lahko izbira med fizično in elektronsko vročitvijo v skladu s prej omenjenimi zakonskimi usmeritvami.

Po ZUP se odločba izda v pisni obliki (210. člen), kar pomeni v fizični ali elektronski obliki. Stranki se vroči v fizičnem ali elektronskem izvirniku ali kot fizična ali elektronska (skenirana) kopija. Podrobneje poslovanje organov ureja Uredba o upravnem poslovanju (UUP, Ur. l. RS, št. 9/18 in nasl.). Ta med drugim določi, da se dokument odpremi v obliki, v kateri je bil izdan, povedano drugače - če je bil dokument izdan v fizični obliki, se stranki pošlje v fizično obliki, če je bil izdan v elektronski obliki, pa v elektronski obliki (za več glej ta primer). Ob tem UUP določi izjemo, da se v primerih, ko dokumenta ni mogoče poslati oziroma vročiti v obliki, v kateri je bili izdan, odpremi kot fizična ali elektronska kopija (66.a člen UUP).

Po UUP ni predvideno, da bi organ dokumente, ki jih je izdal v elektronski obliki, pa jih v tej obliki ni mogel poslati ali vročiti stranki, te pošilja na elektronskem nosilcu, ampak jim mora poslati v obliki kopije, kot jo na podlagi ZUP določi UUP.

Glede na namen vročitve po ZUP bi sicer lahko šteli, da je bila odločba izdana v elektronski obliki in poslana na elektronskem nosilcu tudi vročena in kot taka ustvarja pravne učinke za stranko in organ, vendar takšno poslovanje ni v skladu z namenom zakona, še več takšno poslovanje je v nasprotju s pravili UUP, zato se odsvetuje.
Kategorije
3.5   Vročanje



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glejte Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Upravna svetovalnica 2024. Vse pravice pridržane. Politika piškotkov