× O projektu Rešeni primeri Postavite vprašanje Kontakt

Rešen primer

Št. 107
Zadeva: Postopanje s pritožbo, za katero je pristojnih več organov
Datum odgovora: 31. 5. 2009, pregled 9. 12. 2022
Status uporabnika:   -
Vprašanje
Kako postopa organ prve stopnje, če je zoper odločbo vložena pritožba, za katero je pristojnih več organov?
Odgovor
Stvarna (materialna) pristojnost nakazuje na delovno področje organov in obstaja v pravici in dolžnosti organa, da na določenem delovnem področju opravlja z zakonom ali na zakonu temelječim predpisom določene naloge. Vsak posamičen organ ima svojo stvarno pristojnost, ki pobliže in določno ureja njegova pooblasila za opravljanje nalog, ki po naravi stvari spadajo na njegovo delovno področje (po Androjna in Kerševan, Upravno procesno pravo, 2006, str. 130)

Stvarna pristojnost organov za odločanje v upravnih zadevah se določa po predpisih, ki urejajo posamezno upravno področje ali določajo organizacijo in delovna področja posameznih organov, kot določa 15. člen ZUP. V 231. členu ZUP predpisuje, da je zoper odločbo prvostopenjskega organa (npr. upravne enote) dovoljena pritožba, o kateri odloča drugostopenjski organ (praviloma pristojno ministrstvo). V kolikor se izkaže, da posamezna odločitev posega na več resorjev in ima pravico do nadzora več drugostopenjskih organov (ministrstev) glede na naravo njihovega dela, so slednja dolžna odločati o pritožbi. V takšnem primeru je vsako stvarno pristojno ministrstvo pristojno odločati o vsakem delu zahtevka posebej, glede na področje, ki ga nadzoruje.


Ker v upravni zadevi praviloma odloča le en sam organ, enako načelo velja tudi za pritožbo. Le izjemoma, kadar zakon to določa, odloča v postopku več organov, vendar se tudi v takem primeru skladno z 208. členom ZUP izda ena odločba, ki jo izda en organ, sporazumno določen med organi, ki so odločili v zadevi, v tej odločbi mora biti naveden akt drugega oziroma drugih organov. Z zakonom je lahko organu tudi naloženo, naj pri odločanju sodeluje z drugimi organi. Oblike sodelovanja so raznovrstne, naštete v 209. členu ZUP (soglasje, mnenje, potrdilo, ipd.), vse te oblike sodelovanja pa imajo namen, izdajo čim pravilnejše odločbe (tako Androjna in Kerševan, UPP, 2006, str. 34).

Organ prve stopnje postopa s pritožbo enako, kot da bi bil pristojen le en organ. Pritožbo preizkusi v skladu z 240. členom ZUP in če je ne zavrže s sklepom ali je ne nadomesti z popravljeno odločbo omogočene v ZUP, jo skladno z določbami 245. člena ZUP posreduje vsem pristojnim organom, skupaj z vsemi relevantnimi prilogami.
Kategorije
2.1   Stvarna pristojnost organov (1. stopnja, pritožbeni in nadzorni organi)
7.1   Pravica do pritožbe in odpoved tej pravici



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glejte Politiko zasebnosti in Zanikanje odgovornosti.

Upravna svetovalnica 2024. Vse pravice pridržane. Politika piškotkov