Vročanje prek fikcije ter dokončnost in izvršljivost odločbe

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Vročanje prek fikcije ter dokončnost in izvršljivost odločbe

Datum odgovora: 14. 4. 2010, pregled 13. 12. 2022


Vprašanje:

Organ oz. vročevalec je poskušal vročiti odločbo stranki na naslovu njenega začasnega prebivališča, ki je enak naslovu za vročanje in ima na tem naslovu hišni predalčnik. Toda naslovnika v času vročanja ni bilo, zato mu je bilo puščeno sporočilo o prispelem pismu, po 15 dneh pa po 87. členu ZUP puščeno pismo z odločbo (razveljavitev dovoljenja za prebivanje tujca; sporočilo je bilo puščeno npr. 4. 3.). Kdaj se šteje pošiljka za vročeno? Kdaj je pošiljka vročena v primeru, da vročevalec pusti pošiljko v poštnem predalčniku kasneje kot neposredno po 15 dneh, odkar je bilo puščeno sporočilo o prispelem pismu (po 15 dneh ali na dan dejanskega prejema)? Kdaj postane odločba dokončna in izvršljiva, če je bil vročena prek fikcije vročitve?

Odgovor:

V skladu z določbami ZUP, v kolikor oseba ni dosegljiva na naslovu za vročanje, vročevalec pusti po tretjem odstavku  87. člena ZUP sporočilo o prispelem pismu v njenem hišnem predalčniku, v katerem navede, kje se dokument nahaja in da ga mora naslovnik prevzeti v 15 dneh. Vročitev, ki se opravi na opisan način, se šteje po četrtem odstavku 87. člena ZUP za opravljeno z dnem, ko naslovnik prevzame dokument; če pa dokumenta naslovnik ne prevzame v 15 dneh, je vročitev opravljena z dnem preteka tega roka. Po preteku tega roka vročevalec pusti dokument v hišnem predalčniku naslovnika, vendar to ne vpliva na fiktvno že nastopljen dan vročitve (več v Breznik et al., ZUP s komentarjem, 2004, str. 322 – 358).

Če je sporočilo o prispelem pismu puščeno tako npr. 4. 3., začne teči 15 dni za prevzem pošiljke od 5. 3. dalje (to je prvi dan od 15 dni) in se izteče, če naslovnik ne pride k vročevalcu po pisanje, 19. 3. Se pravi, da nastopi fikcija vročitve 20. 3. Po večinskem stališču je datum vročitve torej 16. dan, odkar je vročevalec pustil sporočilo o prispelem pismu, pri čemer kaže opozoriti, da pa nekateri menijo, da nastopi fikcija že 15. dan (npr. Grafenauer in Breznik, Upravni postopek in upravni spor, 2005, str. 236, o dilemi 15. ali 16. dan in sodni praksi gl. tudi ista avtorja, Upravno pravo, 2009, str. 362). Vsekakor pa datum, ko vročevalec dejansko pusti pisanje v predalčniku, NE vpliva na (fiktivni) datum vročitve.

Če je odločba vročena na določen dan (npr. fiktivno na dan 20. 3.), se roki, tudi rok za pritožbo, štejejo od naslednjega dne dalje. Torej se roki štejejo od naslednjega dne dalje, čeprav so vezani na fiktivno in ne dejansko vročitev. 235. člen ZUP v prvem odstavku določa 15 dnevni rok za pritožbo, kadar v področnem zakonu ni drugače določeno. Po 224. členu ZUP postane odločba dokončna, ko se ne more več izpodbijati s pritožbo. Odločba, ki jo izda prvostopenjski organ, postane po določbah ZUP izvršljiva z iztekom roka za pritožbo, v primeru, da stranka ni izkoristila možnosti pritožbe (prvi odstavek 236. člena ZUP).

V skladu s tretjim odstavkom 56. člena Zakona o tujcih (ZTuj-2, Ur.l. RS, št. 91/21 in novele) ima stranka možnost vložiti pritožbo na izdano odločbo v osmih dneh po vročitvi.Če je rok za pritožbo npr. 8 dni, postane ta odločba dokončna dan po izteku pritožbenega roka, pri čemer se v primeru izteka roka na dela prost dan ta podaljša. Se pravi, če je npr. 20. 3. sobota, se pritožbeni rok uvede v nedeljo 21. 3., izteče pa ne že v nedeljo 28. 3., ampak šele v ponedeljek, 29. 3. in tako odločba postane dokončna, če ni pritožbe, v torek, 30. 3.

60. člen ZTuj-2 pa ureja tudi nezakonito prebivanje v RS. Pri določanju roka, v katerem mora tujec zapustiti državo, organ, ki izda odločbo, določi čas, v katerem tujec to lahko stori, določa pa tudi, da rok ne sme biti daljši od treh mesecev. Če je v izreku odločbe npr. določen rok osem dni od dokončnosti odločbe za izvršitev odločbe, odločba pa je dokončna 30. 3., to pomeni izpolnitveni rok do vključno 7. 4. do polnoči, torej postane odločba izvršljiva 8. 4. Paziti je treba, da se loči zadnji dan izpolnitvenega roka in datum izvršljivosti, saj postane odločba izvršljiva šele naslednji dan, odkar je potekel zadnji dan izpolnitvenega roka (stranka pa obveznosti v tem roku ni izpolnila).


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...