Sankcije za stranke, priče in izvedence zaradi neudeležbe na ustni obravnavi

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Sankcije za stranke, priče in izvedence zaradi neudeležbe na ustni obravnavi

Datum odgovora: 11. 12. 2009, pregled 13. 1. 2023

Vprašanje:

Upravni organ je stranki, na katere zahtevo se je začel postopek, poslal vabilo na ustno obravnavo. Stranka se ustne obravnave ni udeležila, prav tako pa svojega izostanka ni opravičila. Ali lahko upravni organ po 73. členu ZUP uporabi vse sankcije, ki jih ta člen določa zoper stranko? Kakšne pa so sankcije zoper pričo in izvedenca, v kolikor se ustne obravnave ne udeležita? Ali je opozorilo, da v kolikor vabljeni ne opraviči svoje odsotnosti, plača kazen, stroške postopka in se ga prisilno privede, nujno pri vsakem vabilu? Lahko organ naloži sankcijo, ne da bi stranko prej na to opozoril? Na koliko sankcij se lahko opozori v istem vabilu?

Odgovor:

Kljub dejstvu, da 73. člen ZUP sicer načeloma res dopušča možnost odreditve sankcij za neopravičen izostanek (denarna kazen do 200 evrov; plačilo stroškov postopka, nastalih zaradi neudeležbe ter prisilna privedba) tudi zoper stranko, na zahtevo katere se je začel upravni postopek, je treba poudariti, da takšne sankcije v omenjenih postopkih, niso primerne. V takih primerih je smotrneje uporabiti specialnejšo določbo tretjega odstavka 161. člena ZUP, ki določa, da v primeru, ko k ustni obravnavi, kljub pravilnemu vabljenju, ne pride stranka, na katero zahtevo se je postopek začel, organ postopek s sklepom ustavi, če se da iz celotnega stanja zadeve domnevati, da je stranka predlog umaknila. Če takšna domneva ni možna oz. v primeru, da je potrebno postopek v skladu z javnim interesom nadaljevati po uradni dolžnosti, se ustna obravnava opravi brez te stranke oz. če je njena navzočnost nujna, se ustna obravnava lahko preloži.

V kolikor priča, ki je bila v redu vabljena na ustno obravnavo, ne pride in svojega izostanka ne opraviči, mora upravni organ ravnati po 187. členu ZUP. Organ lahko izda priči sklep o denarni kazni v višini do 500 evrov. Prav tako je možna prisilna privedba in plačilo s tem povezanih stroškov ter plačilo stroškov nastalih zaradi njenega izostanka.

Sankcije za neudeležbo izvedenca na ustni obravnavi pa določa 197. člen ZUP. Izvedenca se kaznuje z denarno kaznijo do 500 evrov, v kolikor nastanejo zaradi neopravičenega izostanka stroški v postopku, se ga lahko kaznuje tudi s plačilom teh stroškov.

71. člen ZUP določa, da je povabljenega treba opozoriti na posledice, če se vabilu ne bi odzval ali če ne bi sporočil, da ne more priti. Sankcije so vezane na kumulativno izpolnitev treh pogojev, ki so: pravilno vročeno vabilo (stranka mora prejeti vabilo vsaj osem dni pred narokom), neopravičen izostanek in v vabilu izrecno navedeno opozorilo na sankcije, ki se bodo uporabile ob odsotnosti povabljenega. V primeru, da vabilo ni vsebovalo predhodnega opozorila, sankcije za neopravičen izostanek kasneje ni mogoče naložiti.

O sankciji se vedno izda sklep, zoper katerega je dovoljena pritožba, ki ne zadrži izvršitve. Sankcije se tako lahko izrekajo posamezno ali vse skupaj. Prisilno privedbo izvrši policija na podlagi izdanega sklepa. S prisilno privedbo se ne grozi in ne privede stranke, ki pred organom, ki vabi, uveljavlja svoj zahtevek, ker se v takem primeru upošteva fikcija umika zahtevka in organ lahko na podlagi 161. člena ZUP ustavi postopek, kot opisano zgoraj. V kolikor so v postopku organu ali drugim udeležencem nastali stroški, se v izreku sklepa o ustavitvi postopka izreče o stroških, ki jih nosi stranka, ki se neopravičeno ni odzvala (po Jerovšek et al., ZUP s komentarjem, 2004, str. 259–269; po Jerovšek et al., Upravni postopek in upravni spor, 2007, str. 75–76).


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnostiin Zanikanje odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...